Şakran Hapishanesindeki hamile kız çocuğu hastaneye götürülmüyor!

22.05.2015 – Bianet

Cezaevindeki Hamile Kız Çocuğu Hastaneye Götürülmüyor

ÇHD’nin açıklamasına göre, Şakran Cezaevindeki 18 yaşından küçük hamile tutuklu B.K., doktorun sevk etmiş olmasına rağmen hastaneye götürülmüyor, acil durum botununa bile cevap verilmiyor. 19 yaşındaki kadın tutuklu da çıplak şekilde, elleri ve ayakları bağlı süngerli odada tutuldu.

aliağa şakran

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şubesi Hapishane Komisyonu, İzmir Şakran’daki Aliağa Kadın Cezaevi’ne 18 ve 20 Mayıs’ta yaptığı ziyaretlerde, idarenin hamile kadınlara kötü muamelede bulunduğu ve hücre cezası verildiği yönündeki iddiaları araştırdı.

ÇHD’den Dinçer Çalım bianet’e yaptığı açıklamada, 18 yaşından küçük hamile tutuklu B.K. ile yapılan görüşme sonucunda kendisine anlattıklarını şöyle aktardı:

“Ağrı şikayetlerim dikkate alınmıyor, kötü muamelede bulunuyorlar. Koğuşa gelmeleri için butona basıyoruz, gelmiyorlar. 10 kez üst üste botuna basınca da kızıyorlar. Doktor beni hastaneye, kadın doğum bölümüne sevk etti. Yine de hastaneye götürmediler.”

Çalım, “ziyaretçisinin de gelmediğini, baskıların biraz da bu yüzden olduğunu belirttiğini söyledi” dedi.

44 gün hücrede tutuldu

19 yaşındaki tutuklu Hanım Dudu Yaşar da altı aydır Şakran’da. Bugüne kadar dört kez hücre cezası infaz edildi. Her seferinde 11 gün olmak üzere toplam 44 gün hücrede tutuldu. ÇHD’li avukatlara, başka bir hücre cezası daha aldığını söyledi. Ayrıca hücre cezası istemiyle 16 disiplin soruşturması daha var.

Çalım, hepsinden ceza alması durumunda hapishane yaşantısının çoğunu hücrede geçirebileceğini ifade etti.

Avukat Umut Bahar Mutlusu, Yaşar’ın maruz kaldığı hak ihlalleriyle ilgili hapishane idaresi hakkında suç duyurusu yapacaklarını açıkladı.

Hücreden süngerli odaya

Yaşar’ın okuma yazması olmadığı için hapishane idaresine karşı yazılı savunma veremedi ve cezalara itiraz edemedi. Çalım, idarenin Yaşar’a soruşturma açıp savunma almadan ceza verdiğini belirtti.

“Hanım Dudu Yaşar kanuna göre en fazla on gün tutulması gereken hücrede on günden fazla tutuldu. Dayanamadığı için kapılara vurunca dört kez süngerli oda/mavi oda diye bilinen yere atıldı. Bir seferinde iki gün süngerli odada tutuldu. Diğer üç kez ise dört saate kadar burada tutuldu. Süngerli odaya çıplak atıldığını anlattı. Ellerini ve ayaklarını bağladıklarını, su, yemek  ve tuvalet ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığını aktardı.”

Yaşar bir kez de camı kırık olan hücrede soğukta tutulduğunu anlattı.

“Hapishaneye girdikten iki ay sonra, 15 kadar gardiyanın saldırısına uğradığını, kaba dayağa maruz kaldığını, tekmelendiğini anlattı. Şikayetçi olmasın diye doktora çıkarılmamış.”

Valilik ve savcılığa başvuru

Avukat Çalım, Kırıklar 2 Nolu F Tipi Cezaevi’ndeki Ufuk Keskin’le yaptıkları görüşmeyi de şöyle anlattı:

“Keskin çölyak ve diabet hastası, ayrıca Raynaud Fenomeni adlı uzuvlarda oluşan bir kan dolaşım rahatsızlığı var. Bu hapishaneye Bolu F Tipi Cezaevinden bir ay önce, tedavi olması için sevk edildi. Ancak eşyaları halen kendisine verilmedi. Günlük diyet yemeği ve ekmeği de verilmiyor. Yüzde 52 engelli raporu olmasına rağmen kendisine dışardan getirilen özel peynir bile içeri alınmıyor.”

Dinçer Çalım da üç mahpusla ilgili İzmir Valiliğe başvuruda bulunacaklarını ayrıca kurum görevlileri hakkında suç duyurusu yapacaklarını açıkladı. (AS)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: