Hapishaneden tahliye olduğu gün yeniden gözaltına alındı!

22.05.2015 – Diken

Özgürlük haram: 50 gün cezaevinde tutulan çocuk, tahliye olur olmaz yeniden gözaltında

Berkin Elvan için düzenlenen eylemlere katıldığı, ‘slogan atıp‘ ‘pankart tuttuğu‘ gerekçesiyle tutuklanıp 50 gün cezaevinde tutulan 16 yaşındaki kız çocuğu S.A., bugün tahliye edilir edilmez yeniden gözaltına alındı.

510

DHKC militanları tarafından rehin alınan savcı Mehmet Selim Kiraz’ın ölümünün ardından 2 Nisan’da Okmeydanı’na yönelik operasyon yapılmış ve o sırada tek suçu Gençlik Federasyonu Derneği binasında bulunmak olan S.A. tutuklanmıştı. Bugün 1. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında tahliye olan S.A., özgürlüğe adım atamadan yeniden gözaltına alındı.

Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Çiğdem Akbulut, S.A.’nın saat 10:30’ta Bakırköy Kadın ve Çocuk Cezaevi’nden tahliye edildiğini ancak kendisine verilen bilgiye göre S.A.’nın başka bir dosyadan hakkında yakalama kararı çıkarıldığını söyledi.

Akbulut, bu nedenle polisler tarafından yeniden gözaltına alınan S.A.’nın doktor muaynesi işlemlerinin ardından Üsküdar Çocuk Şube’ye getirileceğini ve gece boyunca burada tutulacağını ifade etti.

Avukatlara S.A.’nın hakkında yakalama kararı çıkarılan dosyayla ilgili henüz bir bilgi verilmedi.

Ne olmuştu?

16 yaşındaki S.A.’nın bugün görülen ve tahliye kararının çıktığı davanın iddianamesinde DHKC’yle bağlantılı olduğu iddia edilerek 2014 yılından beri beş farklı eylemde görüntülendiği ifade edilmişti. S.A.’nın tutukluluğu için Berkin Elvan için düzenlenen eylemlerde ‘slogan atması‘ ve ‘pankart tutması‘ yeterli delil olarak sayıldı.

S.A. savcılık sorgusunda örgütle bir bağlantısı olmadığını, Gençlik Federasyonu Derneği’ne kültür faaliyetleri için gittiğini, eylemlere ise bireysel demokratik hakkını kullanarak katıldığını ifade etmişti.

Tek kişilik hücrede tutuldu

Tutuklandıktan sonra Bakırköy Kadın ve Çocuk Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutulan S.A. açlık grevine başlamıştı. S.A. geçen hafta iki kız çocuğunun daha benzer suçlardan tutuklanmasının ardından tek kişilik hücreden çıkarılarak onların yanına konulmuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: