Berkin Elvan için adalet istediğinden dolayı tutuklanan 2 çocuk tahliye edildi!

22.05.2015 – Diken

Berkin için adalet istedi diye 50 gün hapiste tutulan iki çocuk, tahliye edildi

Berkin Elvan için düzenlenen eylemlere katıldığı, ‘slogan atıp‘ ‘pankart tuttuğu‘ gerekçesiyle tutuklanan, 16 ve 17 yaşlarındaki iki çocuk 50 gün cezaevinde tutulduktan sonra tahliye edildi.

çocuk-31-aralık-2014-660x330

DHKC militanları tarafından rehin alınan savcı Mehmet Selim Kiraz’ın ölümünün ardından 2 Nisan’da Okmeydanı’na yönelik operasyon yapılmış ve o sırada Gençlik Federasyonu Derneği binasında bulunan S.A. ve evine yapılan baskınla gözaltına alınan 17 yaşındaki erkek çocuğu D.P. tutuklanmıştı.

Bugün 1. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında her iki çocuk için de tahliye kararı verildi. Dava 10 Temmuz 2015 saat 10.30’a ertelendi. Davayı takip eden Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Ebru Timtik ise her iki çocuğun da yok yere 50 gün boyunca hapiste tutulduklarını vurguladı.

Berkin’in görgü tanığı olan D.P.’yi itibarsızlaştırmak istediler

Avukat Timtik, evinde hiçbir suç delili bulunmamasına rağmen Okmeydanı’ndaki kentsel dönüşüm protestoları, Gezi ve Berkin Elvan eylemlerine katılma ‘suçlamalarıyla‘ tutuklanan D.P.’nin Berkin Elvan dosyasında görgü tanığı olduğunu hatırlatarak, “D.P. Berkin dosyasında görgü tanığı olarak yer aldığı için onu itibarsızlaştırmak istediler. ‘Bakın biz bu çocuğu DHKPC davasından yargılayıp tutukladık’ demek için D.P.’yi hapsettiler” dedi.

Sadece ‘gizli tanık’ ifadesiyle kimse tutuklanamaz

Cumhuriyet Savcısı Nurten Altınok’un hazırladığı iddianamede katıldığı eylemlerin yanı sıra ‘gizli tanık‘ ifadesiyle suçlanıp tutuklanan D.P.’nin cezaevinde tutulmasının hukuka aykırı olduğunu belirten Timtik, “İlhan Cihaner davasında çıkan karar ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarıyla bir kişinin ‘gizli tanık’ ifadesiyle tutuklanamayacağı vurgulanmıştı. Mahkeme de artık bu duruma kayıtsız kalamadı ve tahliye kararı verdi” diye konuştu.

S.A.’yı suçlayabilecekleri hiçbir delil yok

Tek ‘suçu‘ polislerin operasyon yaptığı sırada Gençlik Federasyonu’nda bulunmak olan S.A.’nın Berkin Elvan için düzenlenen eylemlerde ‘slogan attığı‘ ve ‘pankart tuttuğu‘ için tutuklandığını da hatırlatan Timtik,  16 yaşındaki çocuğun hiçbir delil olmamasına rağmen 50 gün boyunca hapiste tutulmasını adaletsizlik olarak değerlendirdi.

Hala tutuklu çocuklar var

Öte yandan S.A.’yla birlikte gözaltına alınan ancak tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan H.S. ve yine 17 yaşındaki E.D. ile B.K. da 6 Mayıs’ta Gençlik Federasyonu’na sabaha karşı yapılan operasyonda gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

Dernek binasında uyumak dışında hiçbir suç atfedilemeyen üç çocuk, haklarındaki suçlamaları öğrenebilmek için cezaevinde iddianamenin hazırlanmasını bekliyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: