3 çocuk, katıldıkları protesto ve toplantı fotoğrafları delil gösterilerek tutuklandı!

11.05.2015 – Radikal / İsmail Saymaz

‘Bir çocuğu kurtarıyoruz’ diye üç çocuk tutuklandı

İstanbul’da, F.M.A. adlı çocuğun yasadışı DHKP/C tarafından zorla alıkonulduğu iddiasıyla Gençlik Federasyonu binasına yapılan operasyonda uyurken gözaltına alınan üç çocuk, “yasadışı örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı.  Üç çocuk hakkında katıldıkları eylem ve etkinlikler ile attıkları sloganlar delil olarak gösterildi.

'Bir çocuğu kurtarıyoruz' diye üç çocuk tutuklandı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, F.M.A. adlı çocuğun yasadışı DHKP/C tarafından alıkonulduğu gerekçesiyle geçen 7 Mayıs’ta Okmeydanı’ndaki Gençlik Federasyonu’na gece baskını düzenledi. Baskın sonrası dokuz çocuk gözaltına alınırken, bunlardan dördü “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, görevi yaptırmamak için direnme, silahlı terör örgütüne üye olma ve örgüt adına suç işleme” iddialarıyla ve tutuklanmaları istemiyle İstanbul 10. Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi.

Sorgu tutanağına göre 17 yaşındaki B.K., binanın üçüncü katında film izleyip uyudukları sırada binanın tavanı delinerek, içeri girildiğini anlattı. B.K. hakkında 24 Mayıs 2014’te Kadıköy’de Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin protestonun ve bu yılki 1 Mayıs’ta çekilmiş fotoğrafları delil olarak gösterildi. 17 yaşındaki E.D., alıkonduğu iddia edilen F.M.A. ile hiç konuşmadığını söyledi. E.D. hakkında da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ndeki eylemde ve Gençlik Federasyonu’nun Gençlik Kurultayı’nda çekilen fotoğrafları dosyaya kondu. 17 yaşındaki H.Ç. ise F.M.A.’nın zorla alıkonulmuş gibi bir halinin olmadığını, operasyon sırasında “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” diye slogan attığını söyledi. H.Ç.’nin aleyhinde ise Gülsuyu’nda uyuşturucu çetelerince öldürülen Hasan Ferit Gerdik’i anma yürüyüşü ve bu cinayete ilişkin İstanbul Anadolu Adliyesi’nde görülen davaya katıldığına ilişkin fotoğraflar gösterildi. Hakimlik, duruşma sonunda üç genci tutuklarken, 16 yaşındaki M.M.S.’nin tutuksuz yargılanmasına hükmetti. Tutuklama gerekçesinde, üç gencin DHKP/C’nin propagandasına dönüşmüş eylem ve etkinliklere katıldıkları ileri sürüldü. Ayrıca operasyon sırasında; Şafak Yayla, Bahtiyar Doğruyol ve Elif Sultan Kalsen adlı silahlı eylemcileri övücü sloganlar attıkları iddia edildi.

Üç çocuğun avukatı Özgür Yılmaz, F.M.A. adlı çocuğun kendi rızasıyla bu dernek binasında kaldığını, operasyon sırasında hiçbir direniş gösterilmediğini, hiçbir polisin yaralanmadığını, örgüt adına hiçbir suç işlenmediğini belirtti. Yılmaz, “Bu çocuklar tesadüfen orada bulunan kişilerdir. Belki bu baskın birkaç gün sonra yapılmış olsaydı başka kişiler orada bulunabilirdi” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: