Haberler

Şakran Çocuk Hapishanesi şiddet üretiyor!

28.04.2015 – Bianet

ÇOCUK CEZAEVLERİ KAPATILSIN GİRİŞİMİ VE ÇHD

“Şakran Cezaevi Şiddetin Adı Oldu”

Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi ve Çağdaş Hukukçular Derneği Şakran Cezaevi’nde hamile çocuk mahpusların uğradığı şiddetin sorumlularının cezalandırılmasını ve cezaevlerinin bağımsız kuruluşların denetimine açılmasını istedi.

Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi ve Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi Aliağa (Şakran) Cezaevi’ndeki hak ihlalleri üzerine bugün yaptıkları ortak açıklamada, cezaevlerinin bağımsız kuruluşların denetimine açılmasını ve çocuk cezaevlerinin derhal kapatılmasını talep etti.

Açıklamada Şakran’daki ihlallerin sorumlularının tespit edilerek haklarında etkili soruşturmaların yapılması ve gerekli cezalara çarptırılmasının gereği de vurgulandı.

“Açıldığından beri basının gündeminden düşmeyen Aliağa-Şakran Cezaevi bu baskı ve şiddetin uygulandığı cezaevlerinin başında gelmektedir. Aliağa-Şakran cezaevi işkencenin, baskının, şiddetin, istismarın bizzat adı olmuştur.

“İnsan hakları dernekleri, hukukçuları, baroları ve milletvekillerinin yaptıkları incelenmelerde de bu baskılar tespit edilmiştir.”

Kadın mahpusların mektubu

Cezaevi son olarak tutuklu bulunan kadın mahpusların yolladığı bir mektupla gündeme geldi.

Açıklamada bu mektuba da değinildi.

“Şakran’da tutuklu bulunan kadın mahkûmların yolladığı mektupta 18 yaşından küçük iki kız çocuğun hamile olmaları nedeniyle ağır sancıları olmasına rağmen hücrelere kapatıldığı; akli dengesi yerinde olmayan bir kadın tutsağın da işkenceye uğradığı ve kendilerinin de bilmediği bir hapla sürekli uyutulduğunu belirtmişler.”

Mektuptan bir mahpus kadının kendine zarar verdiği gerekçesiyle tek kişilik bir hücrede, soğukta tutulduğunu ve üzerine kaynar su dökülerek işkence yapıldığı da yazılmıştı.

Mektup üzerine cezaevinde incelmelerde bulunan Çağdaş Hukukçular Derneği ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği’nden avukatlar görüşmelerde “kadın mahpuslara kötü muamelede bulunulduğu hastalandıklarında hasta haneye götürülmedikleri, çocukları ile cezaevinde kalmak zorunda olan kadınların çocuklarına soğuk suyla mama yapmak zorunda kaldıkları ve kendilerine ısıtıcı verilmediğini” belirtmişti.

Hak ihlalleri

Açıklamada Şakran’da gerçekleşen hak ihlallerinden örnekler de verildi. Örnekeleren bazıları şöyle:

* Çeşitli cezaevlerinden Şakran’a nakledilen tutuklu ve hükümlülerin cezaevine girişte zorla çıplak aramaya maruz bırakıldı.

* Çıplak aramaya ve hukuksuz davranışlara karşı çıkanlar ise çeşitli disiplin cezalarına çarptırıldı. 20 güne varan hücre hapisleri verildi

* Pozantı Çocuk Cezaevi’nde cinsel istismara uğrayan çocukların bir kısmı Şakran Çocuk Cezaevi’ne sürgün edildiklerinde aynı cinsel istismarı ve fiziki baskıyı ve şiddeti burada da yaşadıkları avukatlarının çocuklarla yaptıkları görüşmelerden sonra açığa çıktı.

* İnsan hakları kuruluşları ve hukukçu dernekleriyle birlikte kadın mahpusların başvurusu üzerine Şakran Kadın Cezaevi ile ilgili hazırlanan 01.01.2015 tarihli raporda, kadın hükümlü ve tutuklulara çıplak arama dayatıldığı, aramaların işkenceye ve baskıya dönüştüğü, eşyalarının dağıtıldığı, mektuplarının ve resimlerinin okunamaz hale getirildiği, kadınlar cinsel istismara uğrayacak şekilde aramaya maruz kaldıkları belirtildi.

* Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin işkence olarak kabul ettiği “uykusuz bırakma” yöntemi uygulandığını ve hükümlünün psikolojisi ile oynandığı tespit edildi.

* Cezaevinin iç yazışmalarından basına sızan Şubat 2015 tarihli yazıda da çocukların birbirlerine cinsel istismarda bulundukları, ayrıca birbirlerine fiziki şiddet uyguladıkları, özellikle zayıf çocukların her türlü baskıya ve istismara maruz kaldıkları anlaşıldı. (YY)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s