Gündem Çocuk Derneği: 2014’te en az 627 çocuk ihmal sonucu yaşamını kaybetti

22 Nisan 2015- Gündem Çocuk

2014 Yılında En Az 627 Çocuk Önlenebilir Sebeplerden Dolayı Yaşamını Kaybetti

yasam-620x350

“Zamanın bütün yaraların ilacı olduğu büyük bir yalan. Zaman öldürülmüş bir çocuğun yaralarını iyileştiremez”
Yaşar Kemal

Bugün Çocuğun Yaşam Hakkı Raporu’nun 4.’sünü yayınladık. Her yıl gibi bu yıl da raporu hazırlarken ulaşabildiğimiz yaşam hakkı ihlalleri sayısının elbette ki azalacağını umduk, ama ne yazık ki yine öyle olmadı. Mart ayında kaybettiğimiz Yaşar Kemal onca edebi değeri olan eserinin yanı sıra bizim için çok özel bir kitabı bırakarak ayrıldı yeryüzünden: “Çocuklar da İnsandır”.

Çocukların yaşadıkları hak ihlallerinin en önemli sebeplerinden birisi çocukların hak ve özgürlükleri olan birer “insan” olarak algılınmamasıdır. Yaşam hakkı ihlalleri için de durum böyle…
Çocukların varlığı “geleceğe” ötelendikçe, bugünün önceliği olamadıkça,
bugüne ilişkin gereksinimleri dikkate alınmadıkça, hak ve özgürlüklerini yaşama talepleri engellendikçe
yaşadıkları hak ihlalleri cezasız kaldıkça Türkiye’de çocuklar zaman geçse de ölmeye devam edecek…

Bu yıl raporumuzdaki rakam geçen yıla oranla büyük bir değişiklik göstermedi. Bu durum Türkiye’de ne yazık ki azalmayan ve belki de artan çocukların yaşadıkları yoksulluğun, yoksunluğun, ayrımcılığın, ırkçılığın, şiddetin sonucu olarak karşımızda duruyor. Bu yıl da en az 627 Çocuk önlenebilir sebeplerden dolayı yaşamını kaybetti.

Türkiye Çocuklarını Yaşatamıyor!
Çocuklar bu yıl da okula giderken, evlerinde televizyon izlerken, pikniğe gittiklerinde, sokakta, trafikte, devletin bakım sorumluluğu olduğu yerlerde, sağlık hizmeti alırken ya da spor yaparken ne yazık ki öldüler. Çocuklar çalışmak zorunda kaldıkları, iyi beslenmedikleri, ifade ve örgütlenme özgürlüklerini kullandıkları için ya da savaştan kaçarken sınırdan geçmek istedikleri için öldürüldüler.

2013 yılında polis tarafından gaz fişeği ile yaşam hakkı ihlaline uğrayan 15 yaşındaki Berkin Elvan için Yaşar Kemal yazmıştı. Biz de bugüne değin yaşam hakları ihlall edilen tüm çocuklar için tekrar ediyoruz: “Zamanın bütün yaraların ilacı olduğu büyük bir yalan. Zaman öldürülmüş bir çocuğun yaralarını iyileştiremez»

Bu vesileyle, İç Güvenlik Yasası’nın kabulünün hemen ardından ve Genel Seçimler öncesinde, kuruluşumuzdan bu yana söylediğimz gibi tekrar hatırlatmak isteriz ki çocuk ölümlerinin çaresi zaman değil, çocukları hak ve özgürlükleri olan bireyler olarak algılayan, cezasızlıkla mücadeleyi temel aks olarak belirleyen bütüncül bir çocuk poiltikasıdır.

Harekete geçmemiz için daha kaç çocuk ölmeli?

Yaşam Hakkı Raporu 2014

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: