Haberler

Kızıltepe’de 19 çocuk hakkında 20 yıla varan hapis istemi ile dava açıldı!

03.04.2015 – mgchaber

KIZILTEPE’DE 19 ÇOCUK HAKKINDA 20’ŞER YIL CEZA İSTEMİYLE DAVA AÇILDI

çocuk-31-aralık-2014-660x330

Kobanê’ye yönelik yapılan saldırıları protesto etmek amacıyla 6-8 Ekim protestoları sonrasında Kızıltepe ‘de gözaltına alınıp daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere bırakılan 19 çocuk hakkında her birisi için 20 yıla varan dava açıldı.

Davaya ilişkin yazılı açıklama yapan İHD Mardin Şubesi, yargı zihniyetinin bu ülkede barışını önündeki en büyük engel olduğu belirtildi.

6-8 Ekim 2014’te İŞİD çetelerinin Kobanê’ye yönelik yapmış olduğu saldırılar yurdun birçok yerinde protesto edildi. Yaşanan protesto olayları sonrasında aralarında 18 yaşının altında bulunan çocuklarda olmak üzere çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların çoğu tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken kimisi de “Örgüt Üyeliği” gerekçesi ile tutuklanarak cezaevlerine konuldu.

İHD Mardin Şubesinin yapmış olduğu yazılı açıklamaya göre Kızıltepe İlçesi’nde yaşanan protesto olayları sonrasında gözaltına alınıp ve yaklaşık bir ay tutuklu kaldıktan sonra Kızıltepe Sulh Ceza Mahkemesi tarafından serbest bırakılan yaşları 18’den küçük 19 çocuk hakkında Mardin savcılığınca 20 yıla varan dava açıldığı belirtildi. Serbest bırakılan 19 kişi için Ocak 2015’te Mardin Savcılığınca açılan dava sonrasında ilk duruşması 2 Nisan’da gerçekleşen mahkemede çocuklar için “Örgüt üyeliği, Mala zarar, Direnme ve 2911 sayılı yasa” gerekçeleri ile her biri için 20 yıla varan cezalar istendiği kaydedildi.

“Yargı zihniyeti barışın önüne geçmektedir”

Açıklamanın devamında şunlara yer verildi:”Çocuk yargılamaları çocuğu yok saymaktadır”  yetişkinlerin bile adını duydu “Ağı Ceza” da yetişkinlerle çocukların eşdeğer görülmesinin her bir çocuk için bir işkence olduğu belirtildi. Mevcut adalet sisteminin çocuklar için yetişkin ceza sistemi ile uygulandığına dikkat çekilerek BM çocuk hakları sözleşmesinde yazılı hiçbir ilkenin çocuklar hakkında gözetilmediği vurgulandı.

Açıklamanın sonunda ise “Tüm çocukların çocuğa özgü koşullarda yargılanması gereklidir.Uluslar arası sözleşmelerde ve çocuk hakları sözleşmesinde tutuklanma en son başvurulması gereken tedbir olarak belirtilmiştir. Çocukların yargılanmaları uluslararası sözleşmelere aykırıdır. Yargı zihniyeti bu ülkede barışını önündeki en büyük engeldir” ifadelerine yer verildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s