Çocuklar için ayrı bir Adalet Sistemi gerekli!

04.04.2015 – bestanuce1

Çocuklar için ayrı bir Adalet Sistemi gerekli! 

İZMİR (DİHA) – İHD İzmir Şubesi Gençlik Komisyonu’nun düzenlediği “Sistem, çocuk ve cezaevi” konulu panelde konuşan İHD Ege Bölge Temsilcisi Ali Aydın, Türkiye devletinin cezaevlerinde yaşanan her türü olumsuzluktan bizzat sorumlu olduğunu söyledi. Çocuklar için ayrı bir adalet sisteminin oluşturulması gerektiğini belirten Aydın, ” Büyüklere göre dizayn edilmiş suç ve ceza hakimlerinin çocuklara karar vermesi doğru değildir” diye konuştu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Gençlik Komisyonu, Tepekule Kongre Merkezi’nde “Sistem, çocuk ve cezaevi” konulu panel düzenledi. Dernek üyelerinin yanı sıra çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerininde katıldığı panele, Tutuklu Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TAYD-DER) Yöneticisi Dünyamali Kılıç, Uzman Psikolog Dünya Polat, Ceza ve İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) Yöneticisi Zafer Kıraç ve İHD Ege Bölge Temsilcisi Avukat Ali Aydın konuşmacı olarak katıldı.

Panelde ilk olarak “Çocuk ve Ceza Hukuku” konulu sunumu yapan İHD Ege Bölge Temsilcisi Avukat Ali Aydın, 1919 yılında 1. Dünya Savaşı’nın ardından Uluslararası Çalışma Örgütü’nün kurulmasıyla birlikte çocuk işçiliği ile ilgili maddelerin oluşturulduğunu ve ilk olarak burada çocuk haklarının ortaya çıktığını anlattı. 2. Dünya Savaşı’nın ardından ise İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin yayınlaması ile beraber 1958 yılında da Dünya Çocuk Hakları Bildirgesi’nin yayınlandığı söyleyen Aydın, bu bildirgenin yetersiz olduğunu belirtti. Aydın, “Çocuk anayasası” niteliğinde olan Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin ortaya çıkması ile beraber bu sözleşmeyi imzalayan devletlerin çocukların yaşadığı her türlü insan hakları ihlalinden sorumlu olduğunun altını çizdi.

‘Çocuklar için ayrı bir adalet sistemi oluşturulmalı’

Anayasa’daki “Devlet her türlü istismara ve şiddete karşı koruyucu tedbirleri alır” maddesine de dikkat çeken Aydın, Türkiye devletinin cezaevlerinde yaşanan her türü olumsuzluktan bizzat sorumlu olduğunu söyledi. Türkiye’deki ceza yasalarının büyüklere göre düzenlendiğine dikkat çeken Aydın, “Çocuklar için ayrı bir adalet sistemi oluşturulması gerekiyor. Çocuk cezaevlerinin şekillenişinin bile büyüklere göre olduğunu görebiliyoruz. Büyüklere göre dizayn edilmiş suç ve ceza hakimlerinin çocuklara karar vermesi doğru değildir” diye konuştu.

‘Ortadoğu ülkeleri ceza ve infaz sistemi konusunda Ortaçağ karanlığını yaşıyor’

Aydın’ın ardından konuşan TAYD-DER İzmir Şube Yöneticisi Dünyamali Kılıç ise Ortadoğu’da tekçi zihniyete sahip tüm devletlerin ceza ve infaz konusunda aynı genleri taşıdığını söyleyerek, tüm Ortadoğu devletlerinin ceza ve infaz konusunda ortaçağ karanlığını yaşadığını vurguladı. Yakın zamanda Pozantı ve Şakran Çocuk Cezaevleri başta olmak üzere bir çok cezaevinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çeken Kılıç, “1980’lerde çocuklar işkencelerden, baskılardan geçti. Gözaltına alınanların bir çoğu 18 yaşın altındaydı. Tutuklanıp, gözleri bağlanıp işkence yapıldığı zaman o çocuktan normal bir insan olmasını bekleyemezsiniz. 13 yaşında çocuklar taş attı diye senelerce cezalar alıyor. Çocukları cezevlerinde sanki hayvanmış gibi baskıyla terbiye etmeye çalışıyorlar. Bu nedenle gerçekten de bu çocukların ızdırabına isyan etmemek elde değildir” dedi.

‘Cezalandırılırken mağdur ediliyorlar’

Uzman Psikolog Dünya Polat da, çocukların suçtan dolayı cezalandırılırken bir yandan da mağduriyetler yaşandığını söyledi. Özellikle çocuklara yönelik yaşanan insan hakları ihlallerinin çocukların kişilik gelişimlerini ve toplumsal işlevselliklerini olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Polat, çocukların bunu ceza süreci bittikten sonra da yaşmaya devam ettiğini belirtti. Ergenlik döneminin çocuklar için çok önemli olduğunu belirten Polat “Ergenlik dönemi çocuklar için çok önemli bir dönemdir. Çocuklar bu dönemin büyük bir bölümünü cezaevinde geçirdiği zaman dışarı çıktığında dışarıdaki hayatın nasıl olduğunu bilmiyor ve bir çok sıkıntı yaşıyor. Bu nedenle çocuk cezaevleri kapatılmalı” dedi.

‘Cezalandırmak için istismara mahkum ediliyor’

CİSST Yöneticisi Zafer Kıraç ise ceza ve infaz sistemi içerisinde 2157 çocuk mahpus olduğunu belirterek, bunların 1300 tanesinin büyükler için dizayn edilmiş kapalı cezaevlerinin çocuk koğuşlarında kaldığını söyledi. Çocukların tutuklandığı ilk andan itibaren ağır süreçler yaşadığını söyleyen Kıraç,”Çocukların adalet sistemi içerisinde kararkolda ve mahkeme yaşadıkları süreçler bellidir. Kafası eğilerek araca konuluyor. Silahlı adamlarla muhatap olmak zorunda kalıyor ve çocuklar bir büyükmüş gibi cezalandırılıyor. Son dönemde de Pozantı’da olduğu gibi cezalandırmak için başka koğuşlara göndererek istismara mahkum ediyolar” dedi.

‘Yeni ceza ve infaz yasası çok ürkütücü’

Devletin işkence yapmasını önlemenin tek yolunun sivil toplum örgütlerinin gözlemleri olduğunun altını çizen Zafer, 900 mahpusun arasında 7 çocuğun olduğu bir cezaevinde yalnızca 1 psikologun olmasının, devletin hiçbir şekilde rehabilite etme amacı olmadığını gösterdiğini söyledi. Son çıkan Ceza ve İnfaz Yasası’na da değinen Kıraç “Bibergazı yasallaşacak. Bunlar çok ürkütücü gelişmeler. Yakında gardiyanların silahlanacağını biliyoruz. Yasal olarak copları ve silahları olacak. Tüm bunlara dikkat etmek ve bu yasaya izin vermemek gerekiyor” diye kaydetti.

Panel, soru ve cevap bölümü ile sona erdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: