Haberler

Hapishanedeki 0-6 yaş grubu çocuklar için oyun odası!

27.03.2015 – Radikal

Cezaevinde kalan çocuklar için oyun odası

KLÜ ve Kırklareli Başsavcılığı arasında imzalanan protokolle anneleriyle cezaevinde kalan 0-6 yaş grubundaki çocuklar için oyuncak ve kitapların bulunacağı oda hazırlanacak – KLÜ Rektörü Aykaç: “Bu tür güzel örneklerin çoğalmasını istiyoruz” – Cumhuriyet Başsavcısı Yavuz: “Proje ile cezaevinde farklı bir duygu oluşacak”

Cezaevinde kalan çocuklar için oyun odası

KIRKLARELİ (AA) – Kırklareli E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda, anneleriyle  kalan çocuklar için oyun odası oluşturulacak.

Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Sağlık Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencilerinin hazırladığı “Güneşim Ol Projesi”nin protokolü, KLÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç ile Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz tarafından, üniversitenin toplantı salonunda imzalandı.

Rektör Aykaç, törende, projenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Projenin, anneleriyle cezaevinde kalan çocukların gelişimlerini sağlamak amacıyla  hazırlandığını, üniversite olarak toplumun her kesimiyle yakından ilgilendiklerini belirten Aykaç, şöyle konuştu:

“Şu anda cezaevinde bir çocuğumuz bulunuyor. Yaşadığımız toplum ve karşılaştığımız insanlar itibariyle kimi zamantoplumun sadece belli kesimleri ile temas edebiliyoruz ve diğer kesimlerinden kopuk olabiliyoruz. Çoğu zaman bizim unuttuğumuz varlığından bile haberdar olmadığımız kesimler var. Bunlardan haberdar olmak, üniversite olarak da bu bölgede her alanda bulunmak zorundayız. İnsanlara elimizi uzatmış olmalı onlarla el ele vermemiz gerekiyor. Toplumla birlikte ancak toplumun bir adım önünde olmak görevimizdir. Buna özen gösteriyoruz.”

Aykaç, toplumdan asla kopmayacaklarını vurgulayarak, “Bu tür güzel örneklerin çoğalmasını istiyoruz. Başsavcımız İlyas Yavuz’a da çok teşekkür ediyorum.  Bu projenin çok faydalı olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

– “Cezaevinde farklı bir duygu oluşacak”

Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz da üniversite öğrencilerini, hazırladıkları projeden dolayı tebrik etti.

Hükümlülerin de hatırlanmasının güzel olduğunu dile getiren Yavuz, şöyle devam etti:

“Hedefimiz, kurumlar arası diyalog. Devletimizin vermiş olduğu yetki çerçevesinde özellikle cezaevlerinde barındırdığımız hükümlü, tutuklu, gençlerimiz ve çocuklarımızı olabildiğince motive edebilmek için faaliyetlerde bulunuyoruz. Öğrencilerimiz projeyi getirdiklerinde çok hoşumuza gitti. Hükümlülerimizin düşünülmesi bile güzel. Proje ile cezaevinde farklı bir duygu oluşacak. Hep birlikte projeyi sürdüreceğiz.”

– “Çocuklara eğitim vermeyi hedefliyoruz”

Projeyi hazırlayan üniversite öğrencilerinden Nilay Özkan ise projenin ilk etabında cezaevindeki çocuklara yönelik oyun odası oluşturulacağını söyledi.

Zaman zaman cezaevine giderek çocuklara eğitim vermeyi de hedeflediklerini dile getiren Özkan, şunları anlattı:

“Projeyle cezaevindeki çocukların gelişimlerini sağlamayı amaçlıyoruz. Projenin sürdürülebilmesi çok önemli. 0-6 yaş grubunda ki çocuğun her konuda gelişimi önemli. Cinsiyet konusunda da gelişmeye başlayan erkek çocukların kadınlar koğuşunda kalmasıyla ciddi problemler ortaya çıkabilir. Bunun için bu projede erkek öğrencilerin de yardımını alarak bir model çizmeyi hedefledik.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s