Duyurular / Haberler

Van’dan Sincan Hapishanesine sevk edilen çocuklara ilişkin bilgi notu ve rapor!

25.03.2015 – Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi

13 Mart 2015 tarihinde Van’dan Sincan Cezaevine Nakledilen Çocuklara İlişkin Bilgi Notu ve Rapor

çocuk hapishaneleri kapatılsın

Çocuk Cezaevlerinde İşkence Son Bulsun!

13 Mart 2015 tarihinde Van’dan Sincan Cezaevine Nakledilen Çocuklara İlişkin Bilgi Notu ve Rapor

2015 Mart ayına kadar, Ankara Sincan Çocuk Ceza İnfaz Kurumu, Maltepe Çocuk CİK, İzmir Şakran Çocuk CİK, Van Kapalı CİK, Antalya L Tipi CİK ve Muğla Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarında çocuklara yönelik pek çok, istismar, kötü muamele ve hak ihlalihaberi kamuoyuna yansıdı.  Bizler bu haberleri medyadan izlemeye devam ederken, kapalı kapılar arkasındaki çocuklar, her türlü kötü muamele ve hak ihlaline maruz kalmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta içi, girişimimiz bileşenlerinden Tuhad-Fed’e ulaşan aileler Van’da tutuklu bulunan çocuklarının  10 mart tarihinde cezaevinde saldırıya uğradıklarını ve sonrasında değişik ceza evlerine sevk edilmiş olduklarını ikisinin Ankara Sincan Çocuk Cezaevine sevk edildikleri bilgisi verilmiştir. Bunun üzerine Sincan’da çocuklarla temas edilmiş ve maalesef gelen bilginin doğru olduğu ve çocukların yine saldırıya uğradığı ve işkence gördüğü tespit edilmiştir.    Van tutukevinde bulunan çocuklar ailelerinin haberi olmaksızın Sincan tutukevine getirildiklerini, Ankara’ya nakli ring aracı ile yapılmış ve yaklaşık 2  gün sürmüştür.    Bu çocukların yaklaşık 42 saatlik bir yolculukla ailelerinden ve avukatlarından uzaklaştırılmaya çalışılması hiçbir mantıkla açıklanamayacak, aşağıda çocukların anlatımı ile vereceğimiz dayak ve kötü muamele işkencesi bir yana, sürgün edilmiş olmaları dahi işkence olarak değerlendirmelidir .

Tutuklanan çocuklarla yapılan görüşme notları, çocukların kimliklerini vermeden bizzat onların cümleleri ile  aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir:

 • Van’da 10 martta ortak alanda spor yaparken biz siyasi çocuklara (TMK dan yargılanan çocuklar) adli çocuklar küfrettiler.. Sonrasında koğuşlarına geçtiklerinde üstten bize taş ve sandelye atıldı.
 • Biz slogan atınca, bir çocuk gardiyanla gelip mazgalı açıp hepimize uzun uzun  küfretti.. Bizden sloganlarla içerden cevap gelince A takımı geldi diye gardiyanlar bağırdı.. Sonra 50-60 gardiyan gelip küfrederek yerde sürükleyip, ellerimizi arkadan bağlayıp koridorda yere yatırarak, ellerinde çek bas sopaları ve joplarla koridorda saldırdılar..
 • Gardiyanlar bize “demek cezevinde size işid propagandası yapıyılor ha..” diye bağırdılar.. Bizi döverken ”en büyük Işid biziz hepinizin kökünü kazıyacağız!.” dediler..
 • Hepimizin yüzünde gözünde sırtında kolunda morluklar vardı.. Beni bir gardiyan ısırdı. (anlatan çocuğun sağ kolda diş izi, sol kol ve omuzda hafif morluklar tarafımızdan görüldü..)
 • Saldırı esnasında müdürlerden Murat Ersoy ve Adem Bulut’da vardı onlarda gardiyanlarla birlikte bize saldırdı.. Dayak ve saldırı bir iki saat kadar sürdü.. Sonra ambulansa götürüldük ama ambulanstaki görevliye gardiyanlar “bunlar birbirine saldırdı size yalan söylüyorlar bir bakın önemli bişey varmı “dedi, o görevlide “tehlikeli bi durumları yok “dedi..  sonra tek tek hücrelere kapatıldık.. hastaneye götürülmedik, muayene edilmedik tedavi edilmedik.. iki gün hücrede kaldık havalandırmaya çıkarılmadık.. Hücre cezası sonrası da hastaneye götürülmedik ayrı ayrı cezaevlerine sürgün edildik. Hücredeyken bazı arkadaşlar dövüldü.
 • 13 mart sabahı yola çıktık 15 mart akşamı ankaraya geldik.. 14 mart gecesi Malatya cezaevinde kaldık.. Yol boyunca sürekli hakaret ve küfredildi.
 • Tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istiyoruz durduk yere bize saldırdılar. İşkence yaptılar hakaret ettiler küfr ettiler dövdüler ve tedavi olmamıza izin vermediler ve sürgün ettiler. Hücredeykende bazı arkadaşlar dövüldü. Arkadaşım ….. ya durduk yere saldırıp hücrede kaşını patlattılar. Yan hücremdeydi ben gördüm.. yaralarınız iyileşene kadar sizi hücrede tutacağız diye tehdit ettiler..
 • Bana göre biz gardiyanlar bize cezaevinde işid propagandası yapıyor diye basına bildirdiğimiz için bize saldırıldı.. Saldırı esnasında bunu söylediler zaten.. Özellikle Fırat Baş gardiyan sürekli bizi tehdit ediyor küfür ediyor bunun hesabını ödeyeceksiniz diyordu. Olay sonrası …… ve…… Rize’ye gitti.. Saldırı sonrası durumları ağır olan iki arkadaşımız bunlardı.. ……  da elazıga gitti.. Onun da yaraları ağırdı.  ….. ile ben de Sincana getirildik.
 • Müdürler Murat Ersoy ve Adem Bulut ile Fırat başgardiyan hakkında, diger gardiyanlar hakkında suç duyrusunda bulunulmasını istiyoruz.. Burada bize vanla ilgili olarak hücre cezasi verileceği söyleniyor.. Mersini anlatan arkadaşlara hücre cezası verildi, bizde yaşananları size anlattık diye hücre cezası verilsin istemiyoruz.. Biz durduk yere saldıra ugradık. Sincanda parasını ödemiş olmamıza rağmen gündem, azadiya velat bize verilmiyor.. İmç tv yi izlemek istiyoruz izin verilmiyor.

Çocuk Cezaevleri Girişimi Olarak başından beri, çocuk tutukluğunun kanunen istisna olması gerekirken yaygın olarak uygulandığı, hatta erken infaz olarak nitelecek boyuta vardığı,  sadece tutukluluk değil cezaevinde yaşanan hak ihlalleri işkencelerin Pozantı ile son bulmayacağı, çocuk tutukluluğunun son bulması gerektiğini ve çocuk cezaevlerinin kapatılması gerektiğini kamuoyu ile paylaşmıştık.

Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) 2012 deki inceleme sonrası hazırladığı raporda aynen:

 • cezaevinde çocuklar akranları ve cezaevi personeli tarafından şiddet görüyor
 • infaz koruma memurları dayak atmayı ve cezalandırmayı meşru görüyor
 • çocukların vücut boşluklarında (çıplak) arama yapılıyor
 • çocukların kaldıkları koşullar insan onuruna uygun değil
 • yasak olmasına rağmen işçi koğuşları var
 • çocukların cinsel istismar ve diger işkencelere uğradıkları yönünde tutarlı ve ciddi iddialar var bu nedenle iddialar derhal incelenmeli ve önler alınmalıdır.. tespitlerine açıkça yer verilmişti.

Sincan, Şakran, Maltepe, Muğla, Antalya derken, çocuk cezaevlerindeki işkence ve diğer hak ihlalleri haberleri her geçen gün artarak devam etti ve ediyor..  Son bir iki ayda basına yansıyan çocuk cezaevlerine ilişkin iddialar:

 • Muğla E tipi cezaevinde yaşları 12- 15 arasındaki 4 çocuğa işkence yapıldığı iddiaları gündeme geldi.
 • İzmir Şakran çocuk Cezaevinde çocuk mahkumların birbirine işkence yaptıkları ve diğer kötü muamele ve işkence iddialarına dair müdürün imzasını taşıyan belge basına yansıdı.
 • İstanbul Maltepe Çocuk Cezaevinde 15 yaşında bir çocuğun gardiyanların gözü önünde öldüresiye dövülmesi sonucu yaşamını yitirdiği basına yansıdı,
 • Van Cezaevinde bir Çocuğun cinsel istismara uğradığı gündeme geldi, yine Vanda çocuk tutuklulara İşid propangasi yapıldığı ve bunun basına yansıması sonucu bu açıklamaya neden olan saldırı ve sürgünün gerçekleştiği bilgisi ortaya çıktı.

Tüm bunlara rağmen, biz insan hakları ve çocuk hakları savunucuları er geç çocuk cezaevleri utancından toplum olarak kurtulacağımızdan eminiz.

Saygılarımızla

Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi

İnsan Hakları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Çağdaş Hukukçular Derneği, Gündem Çocuk Derneği, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED), Özgürlüğünden Yoksun Gençlerle Dayanışma Derneği (Öz-Ge Der), Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST), Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği (SHUDER),  Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı, İştar Kadın Merkezi, Uluslararası Çocuk Merkezi, Çocuklar İçin Adalet Takipçileri, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Çakıl Derneği, Toplumsal Dayanışma için Psikologlar Derneği (TODAP), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği, Özgürlükçü Hukukçular Derneği, Diyarbakır Barosu, Mersin Barosu, Sinetopya, Çocukla Aynı Çatı Altında Derneği (ÇAÇA, Türk Tabipleri Birliği, Yeniden Sosyoloji Derneği, 7 Renk LGBT Der, Akdeniz Göç-Der, Tarlabaşı Toplum Merkezi, BES (Büro Emekçileri Sendikası), Mersin Çocuk Hakları Derneği, Başak Kültür ve Sanat Vakfı, Genç Kahramanlar Platformu, Çocuk Çalışmaları Birimi, Adli Tıp Uzmanları Derneği (ATUD).

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s