‘TCK, ÇKK ve TMK birbiriyle uyumsuz hükümler içermekte’

22 Mart 2015 – DİYARBAKIR (DİHA)

‘TCK, ÇKK ve TMK birbiriyle uyumsuz hükümler içermekte’

cropped-sincan-cezaevinde-cocuk-mahpuslara-ciplak-arama-1.jpg

Çocuk hakları Alanında Çalışan Avukatlar Ağı’nın, yargı sisteminin çocuklar üzerinde yarattığı hak ihlallerine ilişkin hazırladığı raporda, çocukların Türkiye’deki yargı sisteminin yapısal sorunlarından ciddi derecede etkilendiğine dikkat çekilerek, “Devletin çocukları koruyamadığı işkence, kötü muamele, özel hayatın gizliliği gibi hak ihlalleri yaşanmaktadır. Çünkü çocuklara ilişkin hükümler mevzuatta dağınık haldedir. TCK, ÇKK, TMK, çocuğa ilişkin birbiriyle uyumsuz hükümler içermektedir” denildi.

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Diyarbakır gibi birçok ilden avukatların oluşturduğu Çocuk Hakları Alanında Çalışan Avukatlar Ağı (ÇAÇAv), yargı sisteminin çocuklar üzerinde yarattığı hak ihlallerine ilişkin hazırladığı raporu, Diyarbakır Barosu Ali Yardım Bürosu’nda düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Türkiye’nin birçok yerinden gelen ÇAÇAv üyesi avukatların katılımı ile gerçekleşen toplantıda raporu, Avukat Gazal Bayram Koluman okudu. Raporda mevcut mevzuat hükümleri ile mevcut mevzuatın terminolojisinin esas alındığını kaydeden Koluman, raporun hazırlanmasında, mülakat ve gözlem gibi yöntemlere başvurduklarını aktardı. Saha çalışanı avukatlar ile de mülakatlar gerçekleştirildiğini kaydeden Koluman, “Rapor, toplanan verilerin derlenmesi neticesinde oluşturulmuştur” dedi. Çocukların sadece ifadesinin savcılık tarafından alındığını dile getiren Koluman, bundan önceki tüm soruşturma işlemlerinin ise kolluk tarafından yapıldığına dikkat çekti.

‘Çocuk şube aileyi yıldırma çabasında’

Adliyelerde çocuklarla görüşme odaları bulunmadığını ve çocuk ile müdafiinin sağlıklı olarak görüşmesi için uygun ortamın sağlanmadığının altını çizen Koluman, yakalama esnasında çocuğa orantısız güç kullanıldığına vurgu yaparak, “Yakalama sırasındaki şiddet meşru sebebe dayanmamakta ve ölçülülük sınırı aşılmaktadır. Uygulanan kötü muamele, soruşturma aşamasında resen dikkate alınmamakta, çocuğun görmüş olduğu şiddet yakalamanın unsuru gibi değerlendirilmektedir” ifadelerini kullandı.

Ailenin yargılama sürecinin her aşamasında çocuğun yanında bulunmasına izin verilmediğini de dile getiren Koluman, çocuk şube ve savcılık tarafından çocuğun müdafiinin ve ailesinin yıldırılmasına yönelik tutum ve davranışların sergilendiğini belirtti.

‘Süreç gereksizce uzatılmakta’

Toplumsal olaylarda gözaltına alınan çocukların, ters kelepçe ve kötü muameleye maruz kaldığını kaydeden Koluman, “Her somut olayda fiziksel ve psikolojik ihtiyaçları gözetilmeden savcılık tarafından keyfi olarak çocuk, hakkında işlemlerin yapıldığı, aynı gün derhal ailesine teslim edilmesi gerekirken yaptığı fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını kavrama yetisinin tespiti yönünden adli tıpa gitmeye zorlanmakta, yahut duruma göre bu muayenenin aynı gün yapılması gerekirken yapılmayıp ertelenerek süreci gereksizce uzatılmakta. Çocukların tutuklanması ve gözaltına alınması sırasında halen, kelepçe, ters kelepçe, zincir ve benzeri aletler kullanılmaktadır” dedi.

‘Uyumsuz hükümler içermekte’

Çocukların Türkiye’deki yargı sisteminin yapısal sorunlarından ciddi derecede etkilendiğini ifade eden Koluman, “Devletin çocukları koruyamadığı işkence, kötü muamele, özel hayatın gizliliği gibi hak ihlalleri yaşanmaktadır. Çünkü çocuklara ilişkin hükümler mevzuatta dağınık haldedir. TCK, ÇKK, TMK, çocuğa ilişkin birbiriyle uyumsuz hükümler içermektedir. Mevzuat, çocukların insan haklarına dair uluslararası arası mevzuat ile uyumsuzluklar barındırmaktadır” diye belirtti. Mevzuatın dağınık olarak düzenlenmesi ve çocuklar hakkında verilen kararlarda koordinasyonsuzluk çocukların ikincil mağduriyetler yaşamasına yol açtığını belirten Koluman, bunun en vahim örneğinin ise koruyucu ve destekleyici tedbirlerde görüldüğünü aktardı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: