Ceyhan Hapishanesinde bir çocuğa cinsel istismar, bir çocuğa 12 yıl hapis!

Çocuğun yüksek yararını odak noktasına alması gereken adalet sisteminde çocukların birbirlerine yaptıkları cinsel istismar, şiddet olaylarında çocukların acilen korunması ve desteklenmesi için kararlar verilmiyor, aksine çocuklar bir kez daha cezalandırılıyor. Çocuk tutukluluğuna son verilmediği takdirde bu olayların yaşanmaya devam edeceği açıkça ifade edilebilir. Ayrıca çocuğu korumak ile görevli olan sorumlular yargılanmıyor, bütün sorumluluk çocukların üstüne bırakılıyor. Çocukların korunması ve desteklenmesi için acilen tedbirler alınmalı ve çocuklara verilen zararın minimum seviyeye indirilmesi için hapishaneler bağımsız izleme ve denetim yapılmasına açık hale getirilmelidir.

16.03.2015 – Posta

Cezaevinde çocuk tecavüzüne 12 yıl hapis

Adana’da uyuşturucu ticareti suçlamasıyla Ceyhan Cezaevi’ne konulan ve o zaman 15 yaşında olan F.O., 2014’te çocuk koğuşunda birlikte kaldığı 17 yaşındaki M.A.’nın tuvalette kendisine tecavüz ettiğini öne sürdü. ‘Nitelikli cinsel istismar’dan hakkında dava açılan M.A., 12 yıl hapse çarptırıldı. M.A.’nın avukatı “Bu karar bir ilk” dedi.

490-254

Uyuşturucu ticareti yaptığı iddiasıyla tutuklanan F.O., 17 Şubat 2014’te infaz koruma memurlarına bağırarak, aynı koğuşta kaldığı M.A.’nın tecavüzüne uğradığını söyledi. Daha önce de defalarca M.A.’nın kendisine tecavüz ettiğini öne süren F.O., başka bir koğuşa alındı. F.O., ifadesinde M.A.’nın şiddet uyguladığını, bu durumu memurlarına anlattığını belirterek, “M.A.’nın bana kaba kuvvet kullanarak huzursuz ettiğini söyledim.

Onlar, yalan söylediğimi düşündü.  Bu arada diğer personeller arada sırada koğuşumuza gelip, sorunumuz olup olmadığını soruyorlardı. Ben de ’Bu koğuşta duramıyorum, beni buradan alın’ diyordum. M.A. daha sonra bana cinsel tacizde bulunmaya başladı. Genellikle gece yatakta bana tecavüz ediyordu. Tecavüz ederken boğazımı tutarak bağırmamı engelliyordu. Korkumdan ve utancımdan hiçbir görevli memura bunu söyleyemedim” dedi.

TUVALETTE TECAVÜZ ETTİ

Olay günü banyoyu temizlediğini sırada yanına gelen M.A.’nın tuvalete geçmesini istediğini iddia eden F.O., yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Başıma geleceği bildiğim için kameraya karşı idareye haber vermeye çalıştım ama o an görmemişler. Tuvalete girdim M.A. bana tecavüz ettikten sonra banyo tarafına geçtim, biraz ağladım. Yine kameraya idarenin haberi olsun diye işaret ettim. İçeri geçtiğimde M.A. oda spreyi ile kafama vurdu.

Artık korkmadım ve bağırdım. Memurlar içeri girip, ne olduğunu sordular. M.A.’nın bana vurduğunu ve tecavüz ettiğini söyledim. Beni koğuştan alarak dışarı çıkardılar. Bana yapılanlardan dolayı M.A.’dan ve beni döven koğuştaki bütün arkadaşlardan şikayetçiyim.”

F.O.’nun iddiası üzerine güvenlik kamera görüntüleri incelendi. Hazırlanan raporda 17 Şubat günü M.A.’nın banyoya geldiğini, bu sırada F.O.’nun da el ve mimik hareketleriyle kameraya bir şeyler anlatmaya çalıştığı belirtilerek, “Saat 11.14’te F.O. tuvalete giriyor. Bahçe kamerasından banyo penceresinin M.A. tarafından gazete ile kapatıldığı görülüyor. Sonra tuvalet penceresinden banyo tarafından bir geçiş olduğu görülüyor. Saat 11.19’da F.O. tuvaletten çıkıyor, bir süre duruyor, ağlıyor ve banyoyu işaret ediyor” denildi.

İÇ ÇAMAŞIRINDA M.A.’NIN DNA’SI BULUNDU

Olayın ardından F.O., avukatı Tugay Bek’in müracaatı üzerine mahkeme tarafından tahliye edilirken, M.A. da Ankara Gençlik Çocuk Eğitimevi’ne nakledildi. Adana Adli Tıp Kurumu’na sevk edilen F.O.’da tecavüz bulgusuna rastlanmadığı bildirildi. Adana Ekrem Tok Ruh Sağlığı Hastalıkları Hastanesi’nde yapılan muayenede ise F.O.’nun ruh sağlığının bozulduğu belirtildi.İstanbul Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi’ne gönderilen iç çamaşırı, çarşaf ve nevresimde M.A.’nın DNA’sı bulundu.

‘BU KARAR BİR İLK’

Soruşturma sonunda Cumhuriyet Savcısı, M.A. hakkında ’nitelikli cinsel istismar suçundan 13 yıla kadar hapis istemiyle Ceyhan 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Davanın karar duruşmasında mahkeme heyeti, M.A.’yı 12 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Dava sonunda kararı değerlendiren avukat Tugay Bek, olaydaki mağdurun da failin de çocuk olduğunu belirtirken, bu taciz ve tecavüz olaylarının son bulmasının yolunun tutuklu çocuk yargılanmasından geçtiğini söyledi. Kararın da aynı zamanda bir ilk olduğunu ifade eden Bek, şunları söyledi:

“Tecavüzün varlığı, mahkemece kabul edildi, bir başka çocuk hakkında mahkumiyet kararı verildi. Bu açıdan bir ilk ama bizim açımızdan tatmin edici değil. Bizim beklentimiz, bu istismarın, tecavüzün önüne geçmek için bir bütün olarak öncelikle çocuk cezaevlerinin bir bütün olarak kapatılması, çocukların tutuklu olarak yargılanmasının önüne geçilmesi ve bu tür vakalarda öncelikli olarak idarenin, görevli memurların, amirlerin sorumluluğunun tartışılması ve sorumluların cezalandırılmasıdır.”

GÖREVLİLER YARGILANMADI

Tugay Bek ayrıca, ’kasten yaralama ve kamu görevlisinin suçu bildirmemesi’ ile suçlanan cezaevi görevlileri H.Ö., O.K., R.E., Y.P., E.A., A.A., Ş.K., M.E., E.Y., A.M., E.E. ve Ö.Ö. için de takipsizlik kararı verildiğini, bu karara yapılan itirazın da reddedildiğini hatırlattı. Bek ayrıca, F.O.’nun maruz kaldığı tecavüz ve şiddet sonucu travma yaşadığını, tedavi olamamasından dolayı madde bağımlısı olduğunu ve hırsızlık suçlamasıyla tekrar tutuklanıp cezaevine girdiğini söyledi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: