Haberler

Van M Tipi Kapalı Hapishanede yeni bir çocuk vahşeti!

Şırnak Medya – 21.02.2015

Çocuk Hapishaneleri şiddet üretmeye devam ediyor!

Van Cezaevi’nde yeni bir çocuk vahşeti!

680x680nc-v-21-02-15-cocuklar-psikolojik-sorunlar-yasiyor-ahmetaygun

(DİHA) – Van M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan çocuk tutsaklar gözaltında ve cezaevine getirildikleri esnada ajanlaştırma, taciz ve işkence gibi insanlık dışı uygulamalara maruz bırakılıyor. G.K. isimli çocuğun gözaltında polislerce cam şişe ile taciz edildiği iddia edilirken, R.K. isimli kız çocuğunun ise polisin tacizine uğradığı belirtiliyor.

Pozantı Cezaevi’nde çocuklara dönük taciz ve tecavüz vahşeti hafızalardaki yerini korurken, Van M Tipi Kapalı Cezaevi’nden de, çocuk tutsaklara dönük insanlık dışı uygulamalarla ilgili haberler geliyor. Daha önce sık sık hak ihlalleri ile gündeme gelen ve şu an 6 çocuğun kaldığı cezaevinde, çocuklara yönelik insanlık dışı uygulamalar sürerken, çocuklar için cezaevi adeta travma merkezine dönüşüyor. Küfür ve hakaretlere maruz kalan, sosyal hakları kısıtlanan çocukların sorunlarına çözüm getirmek amacıyla herhangi bir adım ise atılmıyor. Cezaevi idaresinin uygulamalarını protesto eden G.K.’nin “Akli dengesi yerinde değil” gerekçesi ile Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevkinin ardından cezaevinde incelemelerde bulunan İHD’li avukatlar, çocukların taciz, ajanlaştırma gibi insanlık dışı uygulamalarla karşı karşıya kaldığına dikkat çekti.

Cam şişe ile taciz edildi iddiası

İHD ve TUYAD-DER aracılığı ile M Tipi Kapalı Cezaevi’nde inceleme yapan avukatlar, çocukların karşı karşıya kaldığı insanlık dışı uygulamaları raporlaştırdı. Rapora göre, “Akli dengesi yerinde değil” gerekçesi ile Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilen G.K. adlı çocuk tutsağın, gözaltında olduğu süreçte fiziki şiddete maruz kalarak taciz edildiği belirtildi. Yüksekova’da katıldığı toplumsal eylemlerden dolayı gözaltına alınan G.K’nin, dipçik ile darp edildiği, gözaltında küfür ve hakaret dışında makatına cam şişe sokulmaya çalışıldığı iddia edildi.

Tacizden sonra psikolojik sorunlar

G.K. gözaltından sonra sevk edildiği Van M Tipi Cezaevi’nde ise psikolojik sorunlar yaşadı. İçe kapanık biri olan G.K, yaşadığı travmalardan kaynaklı sürekli altına işemeye başladı. Uzun süre gözaltında yaşadıklarını saklayan G.K, gerçeği arkadaşları ile paylaşınca durum ortaya çıktı. Avukatlarla yapılan görüşmede G.K.’nin yaşadıkları arkadaşları tarafından avukatlarına aktarıldı, ancak cezaevi yönetimi G.K.ye maruz kaldığı taciz ve şiddetten kaynaklı yaşadığı travmayı tedavi etmek yerine, “Akli dengesi yerinde değil” muamelesi yaptı.

Psikolojik sorun yaşayan tutsak kendine zarar verdi

Raporda yer verilen bir diğer durum ise R.K. adlı kız çocuğunun yaşadıkları. R.K.’nin, gözaltında polisler tarafından taciz edilerek, şiddete maruz kaldığı, bundan kaynaklı psikolojik sorunlar yaşamaya başladığı belirtildi. Yaşadığı psikolojik sorunlardan kaynaklı kendine zarar verdiği öğrenilen R.K.’nin, aldığı antidepresan hapların ise R.K.’yi iyice bitkin düşürdüğü belirtildi. Öte yandan rapora yansıyan bir diğer husus da kız çocuk tutsaklar, “yer yok” gerekçesi ile adli tutsaklar arasında tutulurken, erkek çocuk tutsakların kaldığı koğuşların camlarının ise adlilerle ilişki olmasın diye siyaha boyandığı bildirildi.

‘Cezaevi idaresi çocukların sorunlarına duyarsız’

Cezaevinde çocuklarla görüşme yapan avukatlardan Cihan Yaman, G.K.’nin gözaltında yaşadığı tacizden kaynaklı travma yaşadığı, travmadan kaynaklı cezaevinde zor günler yaşamasına rağmen cezaevi idaresinin bu konuda iyileştirici adım atmadığını söyledi. Yaman, aynı durumun kız çocuk tutsaklar için de geçerli olduğunu, yaşadıkları tacizlerden kaynaklı çocukların kendine zarar verdikleri bilgisini verdi.

‘Cezaevi idaresi iddiaları yalanlıyor’

Çocuk tutsakların maruz kaldığı insanlık dışı uygulamaları ve yaşadıkları psikolojik sorunları değerlendiren Van TUYAD-DER Başkanı Ahmet Aygün ise, çocukların ciddi sıkıntı yaşadığını, G.K.’nin tacizden kaynaklı psikolojik sorunları olduğunu, çocukların tedavilerinin yapılmadığını, hastane ve mahkeme sevklerinde kelepçelenerek götürüldüğünü ve şiddet uygulandığını vurguladı. Aygün, cezaevi idaresi ile yapılan görüşmelerde, çocukların aktarımlarının yalanladığını, ancak ellerindeki verilere bakıldığında çocukların doğru söylediğini belirtti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s