Hapishanelerde anneleriyle birlikte kalan 413 çocuk var!

CHP İstanbul milletvekili Melda Onur 15 Ocak itibariyle hapishanelerde anneleriyle birlikte kalan 413 çocuk bulunduğunu belirtmiştir fakat 02.02.2015 tarihinde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hapishanelerde anneleriyle birlikte kalan 450 çocuk olduğunu belirtmişti.

17 günlük geçen zaman zarfında 37 çocuğun daha annesiyle birlikte hapsedilmesinin çok ciddi bir artış olduğunu düşünmekteyiz ya da bakanlığın verilerinde bir tutarsızlık olduğunu açıkça söyleyebiliriz.

04.02.2015 tarihli muhalefet haberini sizlerle paylaşıyoruz.

Anneleriyle birlikte cezaevlerinde 413 çocuk var

bebek

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur’un, bilgi edinme talebiyle Adalet Bakanına sorduğu ‘cezaevinde annesinin yanında kalan çocuklarla’ ilgili soruya bakanlıktan gelen yanıtta, annelerinin yanında kalan 413 çocuğun kaldığı, bu çocuklardan sadece birinin özel bakıma tabii olduğu belirtildi.
Onur’un ‘Çocukların sağlık taramasının yapılıp yapılmadığı ile ilgili sorusuna ise bakanlık yanıt vermedi.
İstanbul Milletvekili Melda Onur’un kişisel sitesinden yayımladığı bilgiye göre, “Ceza infaz kurumlarında annelerinin yanında kalmalarının yanı sıra özel bakım ve eğitime tabii bir hastalığa veya engele sahip çocuk sayısı kaçtır?” sorusuna Adalet Bakanlığı sadece 1 olarak yanıt verdi.
“413 çocuk anneleriyle cezaevinde kalıyor”

Melda Onur’un “Ceza infaz kurumlarında annelerinin yanında kalan çocuk sayısı kaçtır? Yaş grubu hangi aralıktadır?” sorusuna gelen yanıtta ise; Ceza infaz kurumlarında annelerinin yanında kalan çocuk sayısının 413 olduğu belirtildi. Bu çocukların 264’ünün 0-3 yaş aralığında 149’unun ise 3-6 yaş aralığında olduğu ifade edildi.
CHP milletvekili Onur’un “Ceza infaz kurumlarında annelerinin yanında kalan çocuklardan otizm teşhisi konan çocuk sayısı kaçtır?” sorusuna ilişkin olarak bakanlığın verdiği yanıtta ise, “Ceza infaz kurumlarında annesinin yanında kalan çocuklardan otizm teşhisi konan 1 çocuk bulunmaktadır” denildi.
“Poyraz Ali, haftada 3 gün kreşte”

Melda Onur bakanlığın verdiği bu bilgiler üzerine, “Kamuoyu ve sivil toplum kuruluşlarının yakın takibi Poyraz Ali’nin durumunun farkındalık kazanmasını sağladı. Buna göre Adalet Bakanlığı ile iyileştirmeler için görüşmeler yapıldı, gelen cevap da bu gelişmeleri anlatan niteliktedir” dedi. Onur, otizm hastası Poyraz Ali ile ilgili olarak “Otizmli çocuk hafta içi Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri özel eğitim almakta, özel eğitim merkezine annesi ile birlikte gitmektedir. Mayıs 2014’ten bu yana da ceza infaz kurumuna bağlı (Eylül 2014 tarihinden beri Adalet Anaokulu olarak faaliyette olan) kreşten hafta içi öğleden sonraları yararlanmaktadır.” açıklamasını yaptı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: