Haberler

PKK’nin yaşları küçük diye evlerine gönderdiği çocuklar hakkında 7 yıl 6 aya kadar hapis isteniyor!

03.02.2015 Tarihli diha haberini sizlerle paylaşıyoruz.

bir-yilda-120-bin-cocuk-karakolla-tanisti

VAN (DİHA) – Van’da 3 ay önce katıldıkları PKK saflarında 3 gün kalan, ancak yaşları küçük olduğu için ailelerine teslim edilerek evlerine gönderilen M.O. (14) ile B.T. (13) adlı kız çocukları hakkında savcılık tarafından “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Ayrıca iddianame de çocukların yaşları küçük olduğu için PKK tarafından kabul edilmeyerek geri gönderildiği de kabul edildi.

AKP hükümetinin uzun süre, “PKK çocukları kandırarak dağa çıkarıyor” söylemi ve üzerinden aileleri harekete geçirerek yapmak istediği propaganda Van’da açılan bir dava ile boşa düştü. Van’da 12 Aralık 2014 tarihinde PKK’ye katılan 14 yaşındaki M.O. ile 13 yaşındaki B.T. adlı kız çocukları, 3 gün kaldıkları PKK saflarında, yaşları küçük olduğu için örgüt tarafından ailelerine teslim edilerek, evlerine gönderildi. Evlerine dönen iki çocuk hakkında, Van Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla dava açıldı. Van’ın Hacıbekir (Xaçort) Mahallesi’nde oturan ortaokul öğrencileri M.O. ve B.T. Kobanê direnişinden etkilenerek PKK’ye katıldı. Herhangi bir eyleme katılmamalarına rağmen haklarında 6 yıl 3 ay ile 7 yıl 6 ay arası ceza istemiyle dava açılan çocukların sabıkasına bakılması da olayın bir başka boyutu oldu.

PKK’nin çocukları kabul etmediği iddianameye girdi

Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, PKK tarafından çocukların yaşları küçük olduğu için evlerine gönderildiği belirtilse de şu görüşlere yer verildi: “Van ilinde PKK’nın Kuzey Irak’ta bulunan kampına gittikleri, örgüt içerisinde 3 gün kaldıkları, suça sürüklenen çocukların yaşlarının küçük olması nedeniyle örgüt tarafından kabul edilmediği, ayrıca suça sürüklenen çocuk M.O.’nun örgüt kampına giderek, her iki suça sürüklenen çocuğu Van iline getirdiği, suça sürüklenen çocukların alınan savunmalarında üzerlerine atılı eylemi kabul edilmedikleri, dosya kapsamı ve mevcut delil durumu itibari ile suça sürüklenen çocukların örgüt hiyerarşisi içerisine dahi oldukları, ancak suç oluşabilecek herhangi bir eyleme katılmadıklarına dair delil bulunmadığı, suça sürüklenen çocukların TCK 221/ 2 maddesi kapsamında ekin pişmanlığın mahkeme tarafından değerlendirmesinin gerektiği anlaşılmakta.”

Yeterli şüphe oluşmuş!

İddianamenin devamında ise dosya kapsamında çocuklar hakkında atılı suçtan kamu davası açmaya yeterli şüphenin oluştuğu ileri sürülerek, “Her ne kadar suça sürüklenen çocukların farik ve mümeyyiz olmadığı bildirilmiş ise de Çocuk Koruma Kanunu’nun 35 ve 5237 sayılı TCK’nin 56 maddeleri göz önüne alındığında bu yaş grubu içerisindeki çocukların işedikleri fiillerin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayıp algılayamadıklarının veya davranışlarını yönlendirme yeteneklerinin gelişip gelişmedikleri hususunun hakim tarafından belirlenmesinin gerektiğini, hakimin bu belirlemeyi yaparken Çocuk Koruma Kanunu’nun 35. maddesine göre alınacak sosyal inceleme raporunu göz önünde bulunduracağı, dolayısıyla soruşturma evresinde bu yaş grubundaki çocuklar hakkında kamu davasının açılması gerektiğini, Cumhuriyet Savcısının bu yöndeki olumsuz raporuna rağmen kovuşturmaya yer olmadığına dair karar veremeyeceği, kaldı ki yeni TCK’nin sistemine de bilirkişilerin kusur yeteneği hususunda beyanda bulunamayacakları, gizli yargılamanın yapılarak eylemlerine uyan ve yukarıda gösterilen sevk maddeleri gereğince cezalandırılmalarına, suça sürüklenen çocukların yaş küçüklüğü nedeniyle cezalarının indirim yapılmasına, suça sürüklenen çocuklar hakkında çocuklara özgü güvenlik tedbirlerinin uygulanmasına, karar verilmesi kamu adına talep ve iddia olunur” denildi.

Dağa çıkan çocuklar olayı?

Bu olay Mayıs 2014’te Diyarbakır’da BDP’ye karşı başlatılan ve hükümet tarafından sık sık kullanılan eylemi hatırlattı. Mayıs ayında “çocukları PKK’e tarafından alıkonulduğunu” savunan bazı aileler BDP İl binası önünde oturma eylemi başlattı. Uzun süren eylemi sık sık gündeme taşıyan dönemin Başbakanı Recep Tayip Erdoğan, HDP’nin gidip çocukları alıp getirmesini isteyerek, “Gidip alıp getirecekler, gidip getirmezlerse bizim B ve C planlarımız” devreye girer açıklaması yapmıştı. Ayrıca aileleri sık sık Ankara’ya davet eden AKP bunun üzerinden Kürt hareketini karalamaya başladı. Hatta yapılan eyleme karşı çocukları dağda olan bir grup barış annesi de, Dağ Kapı’da AKP’ye, “sorunu çöz ki çocuklarımız dönsün” eylemi düzenledi. Kürt siyaseti o dönem sık sık yaptığı açıklamalarda AKP siyasetinin çocukları dağa çıkardığı açıklaması yapmıştı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s