Haberler

Lise öğrencisi, hapishaneye girmek için gasp etti!

Sosyal inceleme raporu, soruşturma evresinde yapılması ideal olan ve çocuğun bireysel özelliklerini, sosyal çevresini araştırarak mahkemelerin çocuklar hakkında verecekleri kararları etkileyebilecek niteliğe sahip olan bir rapordur.

Çocuk Koruma Kanunu 35.maddesine göre çocuk hakkında sosyal inceleme yapılıp yapılmayacağı mahkemelerin takdirine bırakılmaktadır.

Çocuk hakkında verilecek kararlarda belirleyici olması gereken sosyal inceleme raporları mahkemelerin takdirine bırakılmamalıdır.

Hapishaneye girmek için kanunlarca suç sayılan bir fiili gerçekleştiren lise öğrencisi hakkında bir sosyal inceleme raporu yapılmış mıdır?

28 gün hapishanede kalan bir çocuğun hayatında yer alan olumsuz izler nasıl telafi edilecek?

Çocuk hakkında verilen karar çocuğun yüksek yararını ve esenliğini gözetmemektedir.

29.01.2015 tarihli yenieksen haberini sizlerle paylaşıyoruz.

Lise öğrencisi cezaevine girmek için gasp yaptı

olay

Samsun’da bir lise öğrencisinin cezaevine girmek için gasp yaptığı ortaya çıktı.

Samsun’da ilginç bir gasp olayı yaşandı. Lise öğrencisi 17 yaşındaki C.G., yakınlarına kızıp cezaevine girmek için plan yaptı. İlkadım ilçesi Rasathane Mahallesi’nde 1 Ocak 2015 gecesi saat 00.30 sıralarında sokakta yürüyen C.G., karşılaştığı 17 yaşındaki C.A.’ya bıçak çekip cep telefonunu istedi ve ardından da bıçakla telefonunu gasp ettiği mağdurdan polise şikayetçi olmasını söyledi. Olay yerinden ayrılıp Samsun Emniyet Müdürlüğü’ne giden C.G., polislere az önce cep telefonu gasp ettiğini söyleyerek, telefonu ve bıçağı polislere teslim etti. Çocuk Şube Müdürlüğü’ne teslim edilen şüpheli, nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Nöbetçi mahkemeye ifade veren C.G., tutuklanarak Samsun Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

C.G.’nin arkadaşı A.C.A. verdiği ifadede, C.G.’nın girdiği bunalım sonucu cezaevine girmek istediğini kendisine söylediğini belirtti. 28 gündür cezaevinde tutuklu bulunan C.G.’nin avukatı İ. Arda Özel, Samsun 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde yaptığı savunmada olayın işleniş şekli, delillerin toplanmış olması, C.G.’nin öğrenci olması ve yaşının küçüklüğü sebebiyle tahliyesini talep etti. Hakim, olayın oluş şekli, biçimi, yaşının küçük olması, değer zararın olmayışı ve etkin pişmanlığı göz önünde bulundurarak şüphelinin tahliyesine karar verdi.

Öte yandan C.G. hakkındaki savcılık soruşturmasının devam ettiği öğrenildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s