Çocuk mahpusların yönetiminin protestosunun bedeli ne?

29.01.2015 tarihli bianet haberini sizlerle paylaşıyoruz.

Çocuk mahpusların yönetiminin protestosunun bedeli ne? 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Kemal Aktaş Van M Tipi Kapalı Cezaevi’nde çocuk mahpusların yaşadığı sorunlarla ilgili soru önergesi verdi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle verilen önergede, Van’daki cezaevinin sık sık hak ihlalleriyle gündeme geldiği hatırlatıldı ve halen çocuklara yönelik kötü muamelelerin sürdüğüne dair haberlerin basına yansıdığı belirtildi.

“Küfür ve hakaretlere maruz kalan, sosyal hakları kısıtlanan çocukların cezaevi idaresini protesto ettikleri için sürgüne ve insanlık dışı uygulamalara maruz kaldıkları iddiaları devam etmektedir.”

Cezaevi, hastane, cezaevi…

Soru önergesinde geçtiğimiz günlerde cezaevi idaresinin uygulamalarını protesto eden bir çocuğun “Akli dengesi yerinde değil” gerekçesi ile Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edildiği iddiasına da yer verildi.

Önergede, basına dayandırılarak anlatıldığına göre, cezaevi yönetiminin rutinleşen baskı ve kötü muamelesine sürekli tepki gösteren çocuk “normal bir rahatsızlığı nedeniyle başvurduğu cezaevi doktorunun talebiyle” Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’ne sevk edildi.

Buradan da akli dengesinin yerinde olmadığı gerekçesiyle Elazığ’a gönderildi.

Çocuğun arkadaşları tepkilerini olaya tepki göstererek açlık grevi yaptı. Dört gün sonra çocuk tekrar Van’daki cezaevine getirildi.

Kuşkular

Aktaş soru önergesinde şu ifadeleri kullandı.

“Hastane sevklerinin ayları bulduğu cezaevi koşullarında çocuğun dört gün içinde birkaç hastane ve il dolaştırılması da kuşkuları arttırmıştır.”

Sorular

Bozdağ’ın cevap vermesi istenen sorular arasında anlatılan olayın doğruluğu ve olay esnasında çocuğun ailesine bilgi verilip verilmediği de yer aldı.

Ayrıca çocuğun akli dengesinin yerinde olmadığı tanısının nerede koyulduğu, nasıl bir tedavi uygulandığı ve akli dengesi yerinde değilse tekrar Van’daki cezaevine neden getirildiği de soruldu.

Sorumlular

Diğer soruların bazıları şöyle:

* Van M Tipi Cezaevi ile ilgili iddiaları araştırmak için bugüne kadar herhangi bir çalışmanız oldu mu? Olduysa gündeme gelen iddialar doğru mudur? Doğru ise sorumlular hakkında ne tür işlemler yapılmıştır?

Benzer uygulamalar

* Van M Tipi cezaevinde kalan çocuk tutukluların sosyal haklarının kısıtlanarak küfür ve hakarete maruz kaldıkları iddiası doğru mudur? Bu uygulamalara tepki gösteren çocukların başka illere nakil edilmesi yönündeki kararlar tarafınızdan mı verilmektedir? Geçtiğimiz aylarda Ankara ve Batman illerine nakilleri çıkarılan çocukların nakil gerekçeleri de uygulamalara tepki göstermeleri midir?

Önlem alınıyor mu?

* Ulusal ve uluslararası mevzuatta çocuk tutukluluğunun istisna olması ve çocuklarla ilgili her tür işlemde “çocuğun yüksek yararının gözetilmesi” gerektiği ifade edilmesine rağmen çocukları örseleyici ve rencide edici iddiaların bu kadar sık gündeme gelmesiyle ilgili almayı düşündüğünüz önlemler nelerdir?

Soru önergesine buradan ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: