Haberler

Polis şiddetine uğrayan çocuklar Siirt İHD’ye başvurdu!

26.01.2015 tarihli Bestanuce1 haberini sizlerle paylaşıyoruz.

Polis şiddetine uğrayan çocuklar Siirt İHD’ye başvurdu

kobane eylemleri

Bir aydır Siirt’te polisin şiddet uyguladığı 25 çocuk, İHD Şubesi’ne başvurdu. Çocuklar, polisin uyguladığı gözaltı ve uğradıkları şiddete ilişkin işlem başlatılmasını istedi.

Yaşları 10 -15 arasında değişen 25 çocuk İHD Siirt şubesine başvurarak polisler hakkında suç duyurusunda bulunmak ve kendilerine yönelik şiddet ve gözaltlarının kamuoyuna yansıtılması için talepte bulundu.

NE OLMUŞTU?

10 Ocak günü Siirt’te YJA Star savaşçısı Vasfiye Altay’ın taziyesine katılmak isteyen kitleye polisin saldırısı sırasında gözaltına alınan H.A., A.D. isimli 2 çocuk gözaltına alındı.

22.01.2014 Tarihinde Cizre’de yaşanan katliamları protesto etmek için Şiirt’te yapılan eyleme polisin saldırısı sonucunda çatışma yaşandı. Polis tarafından atılan gaz bombasının bir evin balkonuna düşmesi sonucu 5 çocuk, 8 aylık bebek Nudem, 2 yaşlarındaki Berfin, Demhat, Arjen Ari ve Arjin isimli çocuklar Siirt Devlet Hastanesi’ne kaldırılıp tedavi edildikten sonra taburcu edilmişti.

21.01.2014 tarihinde Kurtalan ilçesinde de Siirt valisinin aracıyla geçtiği sırada korumalar tarafından 4 çocuk gözaltına alındı. Çocuklar, kabahatler kanunu kapsamında ceza kesildikten sonra serbest bırakılmıştı.

Yine 22 Ocak Pazar günü Siirt’te akşam saatlerinde kent merkezinin birçok noktasında polis tarafından yapılan operasyonda gözaltına alınan yaşları 10-15 arasında değişen en az 35 çocuk gözaltına alınıp ailelerine kabahatler kanunu çerçevesinde 208 TL para cezası verilip sarbest bırakılmıştı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s