Uyuşturucudan dolayı Adalet sistemi içine giren çocuk sayısı 5 kat arttı!

İzmir Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi İbrahim Altıtaş, birincil amaçlarının çocuğa ceza vermek yerine korumak olduğunu belirtmiş. Ancak çocuklar ile ilgili kararların bir Ağır Ceza mahkemesinde verilmemesi gerektiğine değinmemiştir. Bir çocuğu Ağır Ceza mahkemesinde yargılayarak çocuğa, ağır bir ceza ile yargılanacağı önceden bildirilmiş oluyor. Bu çocuğa özgü yargılama ilkesine aykırıdır.

Sayın Altıtaş aynı zamanda “çocukların ne yaptıklarının farkında olmadıklarını” ileri sürerek çocukları edilgen kılmakta ve çocuklar ile ilgili oluşturulması gereken politikalar konusunda sistemsel bir eleştiri yapmamaktadır.

05.01.2015 tarihli Cihan haberini sizlerle paylaşıyoruz.

HÂKİM ALTITAŞ: ÇOCUK UYUŞTURU SUÇLARI BEŞ KAT ARTTI

Hâkim Altıtaş: Çocuk uyuşturu suçları beş kat arttı

İzmir Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi Hâkimi İbrahim Altıtaş, çocuk mahkemelerinin özel alanlar olduğunu belirterek, birincil amaçlarının çocuğu yargılayarak ceza vermek yerine korumak olduğunu söyledi. Altıtaş, son dönemde çocuk uyuşturucu suçlarında yaklaşık beş kat artış yaşandığını vurguladı.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerine çocuk mahkemeleri hakkında bilgi veren Hâkim Altıtaş, öğrencilerle daha sık biraraya gelmeyi istediklerini kaydetti. Çocuk mahkemelerinin, ceza bölümünün içerisinde bir ihtisas alanı oluşturduğunu, çocukların özel durumları olduğunu ifade etti. Altıtaş, “Çocuk mahkemeleri çocuğun kendisinden doğan, ondan menfur birtakım özellikler nedeniyle özel olarak kurulmuştur. Bunun ihtiyacı, belli bir yaşın üzerindeki insanların artık iradeleri gelişmiştir. Davranış biçimlerini bilinçli yapar ama çocuklarda irade gelişmemiş, henüz oluşmamış bir irade söz konusudur.” dedi.

Çocuğu yargılayarak ceza vermenin birinci amaçları olmadığını, onları kazanmayı hedeflediklerini vurgulayan İbrahim Altıtaş, bu sebeple kanunların, dünyadaki uluslararası alanda hukuk mahkemelerine, yargıç ve savcılarına birtakım yetkiler verdiğini aktardı. Kişinin topluma ve kendisine faydalı hale getirilmesi için çalışılması gerektiğini belirterek, bunun için koruyucu ve destekleyici kararlar verme yetkisini aldıklarını söyledi. Altıtaş, çocuklarla ilgili özellikle uyuşturucu suçlarında büyük artış yaşandığına dikkat çekerek, “Bu oran, geçtiğimiz yıllara göre dört ile beş kat artmış durumda. Hem kullanımda hem de satışta çocuklar, kurye olarak kullanılıyor. Çocuklar ne yaptıklarının farkında değil, büyükler de çocukları kullanıyor.” diye konuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: