Diyarbakır’da “Makul Şüpheli” 500 çocuğun ailesine para cezası!

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, çocukların iradeleri ile sokaklara çıktığını kabullenmeyip, kullanıldıklarını iddia ederek çocukların iradelerini hiçe saymaktadır. Bununla da kalmayıp çocukların yerinin okulları ve ailelerinin yanı olduğunu belirterek çocuğun bir hak öznesi olduğunu tamamen reddederek, çocukları nesnelleştirmektedir.

Çocukları damgalayarak ve cezalandırıcı bir yaklaşım uygulanarak, Çocuk Hakları sözleşmesinin açıkça gözardı edildiğini söyleyebiliriz.

31 Aralık 2014 imc haberini sizlerle paylaşıyoruz.

Diyarbakır’da “Makul Şüpheli” 500 çocuğun ailesine para cezası

çocuk-31-aralık-2014-660x330

Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır’da olaylara karışan 500’den fazla çocuğun ailesine Kabahatler Kanunu’na göre para cezası uygulamasını başlatıklarını söyledi. 

Diyarbakır’da olaylara karışan 500’den fazla çocuğun ailesine Kabahatler Kanunu’na göre para cezası verildi.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde gazetecilerle bir araya gelen Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy Diyarbakır’da suça karışan 500’den fazla çocuğun ailesine Kabahatler Kanunu’na göre idari para cezası uygulandığını söyledi.

Aksoy, 2 Ekim’den sonra Valilik olarak çocukların korunması ve kamu eserlerin sağlanması bakımından bir Valilik emri yayınladıklarını söyledi. Temel amaçlarının çocukların korunması ve sağlıklı birey olarak yetişmelerini katkı sunmak olduğunu belirten Aksoy şunları söyledi:

‘Amaç sokaklardan uzak tutmak’

“Çocukların bu tür yerlerde kullanılması doğru değil. En temel insan hakları ilkelerine aykırıdır. Çocukların yeri okullar ve ailelerinin yanıdır. Sokaklar risklidir, tehlikelidir. Bu anlamda çocuklarımızın sokaklardan uzak tutulması öncelikli hedefimizdir. Bunu sağlayabilmek adına ailelere görev düşüyor.

“Geçtiğimiz günlerde kamuoyunda tartışılan ve faklı noktalarda yorumlar yapılan bir husus oldu. Her okulumuzda ve her ilçemizde rehber öğretmenlerimiz var. Rehber öğretmenlerimiz bu çocuklarla daha yakından ilgilenmeleri aileleriyle diyalog kurmaları ve çocukların suça sürüklenmelerini önünün kesilmesi amacıyla çalışmalar yapılmıştır.

“Bunlara zaman zaman farklı adlar vermek suretiyle fişlenme dendi başka bir şey söyledi, bu yönüyle bir takım değerlendirmeler ve tespitler yapıldı. Amacımız çocukları topluma ve okula kazandırmasıdır.

“Buna faklı anlamalar da yüklenmesine de kabul edilebilir değildir. İki yüze yakın teröre bulaşan çocuk var. Sayı her geçen gün değişiyor. Para cezası işlemi 500 yüz kişiyi geçmiştir.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: