Genel

Polis, “Adalet Sistemi içine giren öğrenci” listesi yapıp uyardı!

Çocukların kendilerini ifade edecek alan bulamadıklarından dolayı katıldıkları toplumsal olayların suç olarak nitelendirilmesi sebebiyle Adalet Sistemi içine giren pek çok çocuğun kaydının polis tarafından yapılması ve Milli Eğitim Bakanlığına gönderilmesi çocukların sosyal çevrelerinde ve ailelerinde damgalanması açısından risklidir. Çocuklara psikolojik desteğin söz konusu olduğu bir yaklaşım, çocuğun kendisini ifade edebileceği bir mekanizma olmadığı sürece yetersiz kalacaktır.

21.12.2014 tarihli sondakika haber portalındaki haberi siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Polis, ‘Suça Sürüklenen Öğrenci’ Listesi Yapıp Uyardı

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, son 2 ay içerisinde başta toplumsal olaylar olmak üzere bir çok suça karışan, kayıtlara ‘Suça sürüklenen çocuk’ olarak geçen yaklaşık 200 öğrenciyi tespit edince Milli Eğitim Müdürlüğü’nü uyardı.

polis-suca-suruklenen-ogrenci-listesi-yapip-u-6794394_x_400

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, son 2 ay içerisinde başta toplumsal olaylar olmak üzere bir çok suça karışan, kayıtlara ‘Suça sürüklenen çocuk’ olarak geçen yaklaşık 200 öğrenciyi tespit edince Milli Eğitim Müdürlüğü’nü uyardı. Son iki ayda, ‘Suça sürüklenen’ öğrenci listesini Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderen Emniyet Müdürlüğü, gerekli çalışmanın yapılmasını istedi. Öğrenciler arasında İmam Hatip okullarında eğitim gören öğrencilerin de olduğu belirtilirken, okulların önce rehberlik servislerinin daha sonra ilçe Rehberlik Araştırma Merkezlerinin söz konusu öğrenciler ile ilgili çalışma yapacağı belirtildi.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi tarafından 2 Ekim 2014- 30 Kasım 2014 tarihleri arasında başta toplumsal olay, gösteri, yürüyüş ve diğer suçlarlara karıştıkları tespit edilen ve haklarında işlem yapılan yaklaşık 200 öğrenciyi tespit ederek liste hazırladı. Çocukların ad, soyadı, baba ve anne adları, nüfus bilgileri, eğitim durumları ve şubeye geliş sebeplerinin yazıldığı listeler daha sonra Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderildi.

‘Suça Sürüklenen Çocuklar’ konulu Emniyet Müdürlüğü’nden Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilen resmi yazıda, şöyle denildi:

“Müdürlüğümüz, Çocuk Şube Müdürlüğü’nde 02.10.2014-30.11.2014 tarihleri arasında suça sürüklenen çocuklardan okula gidenlerin listesi ekte sunulmuştur. Ekli listelerle bilgilere verilen çocukların durumları hakkında Müdürlüğünüzce gerekli çalışmaların yapılması hususunu arz ederim.”

Emniyet Müdürlüğü’nün ‘Suça Sürüklenen Çocuklar’ konulu yazısını alan Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü de, çocukların isimleri ve bilgilerinin bulunduğu listeleri okul müdürlüklerine göndererek, gerekli işlemlerin yapılmasını istedi. Suçu sürüklenen çocuklar arasında imam-hatip okullarında eğitim gören çocuklarında bulunduğu belirtilirken, Milli Eğitim Müdürlüğü Din Eğitimi Eğitim-Öğretim öğrenci işlemleri bürosundan imam-hatip okullarına gönderilen yazıda, “Ekli listede adı geçen çocukların ilçeniz tüm imam-hatip okullarında durumları araştırılarak bilgilerine rastlanan öğrenciler hakkında gerekli çalışmaların yapılması hususunda gereğini rica ederim” denildi.

“ÇOCUKLARA PİSİKOLOJİK DESTEK SUNULACAK”
Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, Emniyet’in hazırladığı listede 2 aylık sürede yaklaşık 200 öğrencinin olaylara karışıp ‘Suça sürüklenen çocuk’ diye haklarında işlem yapılmasının doğru olduğunu, sayının çok yüksek olduğunu söyledi.Bu öğrenciler okullarda tespit edildikten sonra rehberlik servislerinde öğretmenler, aileleri ve öğrencilerle görüşerek davranışlarını takip altına alacak. Gerek görülmesi halinde haklarında hazırladıkları raporları ilçe Rehberlik Araştırma Merkezleri’ne gönderecek ve burada yapılacak çalışma ile gerek duyulması halinde söz konusu öğrencilere psikolojik destek sunulacak.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s