Genel

Öğretmenini yaralayan çocuk için 11,5 yıla kadar hapis isteniyor!

Çocukların vakitlerinin çoğunu geçirdikleri Eğitim alanında onarıcı olmak yerine cezalandırıcı olan yaklaşımlar bir çocuğun daha Çocuk Adalet sistemi içine girmesine sebep oldu.

15.12.2014 tarihli Hürriyet haberini siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Öğretmenini vuran öğrenci: Pişmanım

490-254

Keçiören Mustafa Necati İlköğretim Okulu Müdür Başyardımcısı Hayri Özkan’ı, 3 Kasım günü, tabancayla vurarak yaralayan 13 yaşındaki 8. sınıf öğrencisine, 1,5 yıldan 11,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talebiyle dava açıldı.

Suça sürüklenen çocuk U.A., olay günü okuldan kaçtığını, daha sonra çantasını almak için geri döndüğünü kaydetti. U.A, şunları anlattı:
“Hayri hoca çantamı almış. Çantamı almak için onun yanına gittim. Çantanın kendisinde olmadığını söyledi. Daha sonra yeni atanan müdür yardımcısı Filiz hocanın odasında çantamı buldum, almaya çalıştım. Turgay hocam ‘sen okula gelmeyeceksin artık çantaya ihtiyacın yok’ diye söyledi. Buna içerleyerek eve gittim. Daha önce bir kere görmüş olduğum tabancayı evde aradım buldum. 5 tane mermi koydum, 25 tane de yanıma alarak, okula gittim. Etrafta çocuk var mı diye baktım. Yalnız olduğunu anlayınca da odasına girdim ve tabancayla ona doğru 3 el ateş ettim.” U.A., amacının öğretmenini öldürmek olmadığını, pişman olduğunu söyledi.
İddianamede, suça sürüklenen çocuk U.A’nın “kasten öldürmeye teşebbüs”, “ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkında” suçlarından 1,5 yıldan 11,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talebiyle dava açıldı. Davanın görülmesine, Ankara Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde önümüzdeki günlerde başlanacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s