Bir yılda 120 bin çocuk karakolla tanıştı

Son bir yılda tam 120 bin çocuk adalet sistemiyle tanıştı. 2 bin 156 çocuk cezaevinde bulunuyor. Son bir yılda 14 bin çocuk hakim karşısına çıktı. Üstelik bir kez cezaevine giren çocuklarda tekrar cezaevine girme oranı tam yüzde 70. Çocuk ağır ceza mahkemelerinde birçok çocuk müebbetle yargılanıyor. Ceza İnfaz Sistemi Sivil Toplum Derneği Başkanı Zafer Kıraç, korkunç tabloyu İleri’ye anlattı.bir-yilda-120-bin-cocuk-karakolla-tanisti

Emre Deveci – İleri
Son olarak Mersin’de Kobane’ye destek eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle yaşları 14 ile 17 arasında değişen yedi çocuk hakkında müebbet istemiyle dava açılmasını Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği Başkanı Zafer Kıraç ile görüştük. Kıraç’ın paylaştığı veriler, çocukların da AKP faşizminden nasiplerini fazlasıyla aldıklarını gösteriyor.
Mersin örneğinde olduğu gibi çocuk ağır ceza mahkemelerinin var olmasının bile Türkiye’nin ayıbı olduğunu vurgulayan Kıraç, bu mahkemelerin başta Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Sözleşmesi olmak üzere Türkiye’nin tarafı olduğu bütün uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu belirtti.
Gelişmiş ülkelerde bırakın “çocuk suçlu” kavramını, “suça itilmiş çocuk” kavramının bile terk edilmekte olduğunu ve “adalet sistemi içindeki çocuk” kavramının kullanılmaya başlandığını aktaran Kıraç, Türkiye’de hâlâ 12-18 yaş arası çocuklar için ağır ceza mahkemelerinin bulunmasının utanç verici olduğunu dile getirdi.
Zafer Kıraç, İleri’ye yaptığı açıklamada şu çarpıcı bilgi ve görüşleri paylaştı:
– Şu an Türkiye’de cezaevinde 2 bin 156 çocuk var.
– Cezaevindeki çocukların dörtte üçü tutuklu ve tutukluluk süreleri 6 ay ile 2 yıl arasında değişiyor. Bu çok uzun bir süre. Bu kadar süre tutuklu kaldıktan sonra suçsuz bulunup serbest bırakıldığında bile geri dönülmez sonuçlar ortaya çıkmış oluyor.
– Son bir yılda 120 bin çocuk adalet sistemi ile tanıştı. Yani polis, karakol, cezaevi ve yargı sürecine sadece bir yılda 120 bin çocuk girdi.
– Son bir yılda 14 bin çocuk hakim karşısına çıktı.
– Cezaevine giren çocuklarda, çıktıktan sonra tekrar içeri girme oranı yüzde 70. Bu korkunç bir döngü. Cezaevine giren çocuk, daha ağır suçlarla tekrar cezaevine dönüyor. Bu da ceza sisteminin ne kadar ağır sonuçlar doğurduğunun net göstergesi.
– Adalet Bakanlığı, sekiz tane daha çocuk hapishanesi açacağını duyurdu. Biz çocuk cezaevlerinin kapatılmasını isterken, dünyada cezaevleri kapatılıp yerlerine çocuk rehabilitasyon merkezleri açılırken, hükümet çocuk cezaevlerinin sayısını artırıyor.
– Çocuk daha karakoldan itibaren bir sistemin içine giriyor ve damgalandığını düşünüyor. Böyle devam etmesi gerektiğini düşünüyor, suç döngüsü başlıyor.
– Çocuk mahkemeleri ve çocuk karakollarının sayısı çok az. İstanbul gibi 40’a yakın ilçenin bulunduğu bir kentte sadece 6-7 ilçede çocuk karakolu var. Çocuklar büyüklerin gittiği karakollara götürülüyor.
– Çocuklar F Tipi cezaevlerinde, tek kişilik hücrelerde tecrit ediliyor. Bunun çocuk üzerindeki hasarları büyük.
– Cezaevinden çıkan çocukların yüzde 20’sinin gidecek evleri bile yok.
– 34 sivil toplum örgütü bir araya geldik ve Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi kurduk. Adalet Bakanlığı’ndan sayısız kez görüşme talep ettik ancak sorunların çözümü için bir araya gelme önerilerimiz yanıtsız kaldı.
– Kasım ayında Van’dan Ankara Sincan Cezaevi’ne 8 çocuk nakledildi. Ring araç kullanıldı ve yolculuk tam 30 saat sürdü. Bu açıkça işkencedir.
– Çocuklar cezaevlerinde, aynı diğer cezaevleri gibi ayda üç kapalı ve bir açık görüş imkanı var. Annesine dokunmasına bile izin verilmeyerek çocuğa inanılmaz bir ceza veriliyor.

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: