İskenderun T Tipi Hapishanesi’nde 3 Çocuktan İşkence Başvurusu

İskenderun T Tipi Hapishanesi’nde Kobanê eylemleri sonrası tutuklanan üç çocuğun gardiyanlar tarafından darp edildikleri doktor raporuyla belgelendi ve bu çocuklar işkence gördükleri gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundular.

BirGün’ün 22 Kasım 2014 tarihli haberinde çocukların gardiyanlar tarafından sürekli olarak darp edildikleri, gardiyanların keyfi uygulamalar çerçevesinde hareket ederek işkenceye başvurdukları ve hapishane yönetiminin ise çocukların tüm şikayetlerine karşın herhangi bir önlem almadığı belirtiliyor. BirGün’ün bu haberini okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Üç çocuğa hapishanede işkence

İskenderun T Tipi Hapishanesi’nde Kobanê eylemleri sonrası tutuklanan üç çocuğa gardiyanlar tarafından işkence yapıldığı ortaya çıktı.

İnsan Hakları Derneği’nin 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde “1 Ocak 2014-19 Kasım 2014 arasında başvurular ve tespitler itibariyle 49 çocuğun hapishanelerde, 64 çocuğun ise gözaltı yerlerinde işkenceye uğradığı”nı açıklamasının ardından bir işkence haberi de İskenderun’dan geldi.

ANF’nin haberine göre, Kobanê eylemlerinden sonra tutuklama dalgası kapsamında Hatay Dörtyol’da gözaltına alınarak tutuklanan 15 yaşlarındaki A.A, R.O ve A.B.B. adlı üç çocuğun, tutuklu bulundukları İskenderun T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde işkence, şiddet ve hakarete maruz kaldığı belirtildi.

Çocukların gardiyanlar tarafından sürekli olarak darp edildikleri belirtilirken, gardiyanların keyfi uygulamalar çerçevesinde hareket ederek işkenceye başvurdukları aktarıldı. Hapishane yönetimi ise çocukların tüm şikayetlerine karşın herhangi bir önlem almadı.

Tutuklu çocukların avukatı Arif Yılmaz, olaya müdahale ettiklerini ve hapishane savcısı ile görüştüklerini ifade etti. Çocukları hastaneye götürülerek darp raporu aldıklarını kaydeden Yılmaz, gardiyanlar ile ilgili suç duyurusunda bulunduklarının bilgisini de verdi.

22 Kasım 2014

Reklamlar

İskenderun T Tipi Hapishanesi’nde 3 Çocuktan İşkence Başvurusu’ için 2 yanıt

Add yours

    1. Ekmelettin Bey biz gazeteci değiliz, burası yalnızca basında çıkan haberleri derliyor. Bunu yaparken de çoğunlukla haberi doğrulamak üzere hapishane idaresini arıyoruz ve bizlere de çoğunlukla basında paylaşılan haberin doğruluğu konusunda bilgi vermeyi reddediyorlar. Hapishanelere ilişkin birçok haber zaten genellikle daha önce yaşananların sonradan ortaya çıkması üzerine basında paylaşılıyor. Eleştirilerinizi haberin kaynağına iletebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: