Haberler

Adana Pozantı Hapishanesi’nde işkenceye uğradığı söylenen çocuklara dava açıldı

Adana Pozantı Hapishanesi’nde çocukların maruz kaldığı şiddet ve kötü muamele bir çok rapor, gözlem ve incelemeyle kanıtlanmış olmasına ve hem siyasi partiler hem de sivil toplum örgütleri tarafından hapishane yönetiminin görevden alınması çağrılarına rağmen aksi yönde adımlar atıldığı ortaya çıkıyor. Çocuklara yaşatılan kötü muamelenin sorumluların hiçbirinin ceza almadığı ancak  mağdur çocuklara “yaralama, tehdit, hakaret, mala zarar vermek ve memura mukavemet” gibi suçlamalarla” dava açıldığı basına yansıdı. Yüksekova Haber sitesinin 24 Kasım 2014 tarihli haberini okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Pozantı’da işkenceye uğrayan çocuklara dava açıldı

Adana Pozantı Cezaevi’nde çocukların maruz kaldığı şiddet ve işkence birçok rapor, gözlem ve incelemeyle kanıtlandığı halde sorumluların hiçbiri ceza almadı.
24 Kasım 2014 Pazartesi 10:11

Adana, Pozantı Çocuk Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu çocukları hedef alan şiddet, baskı, kötü muamele, taciz,  tecavüz olayları ilk olarak Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Zeynep Kuriş’in haberiyle gündeme geldi.

Siyasi nedenlerle cezaevine giren çocukların işkence gördüğü, adli mahkumlarla aynı koğuşa konulduğu, cinsel istismara maruz bırakıldığı ve cezaevi idaresinin bildiği bu durum karşısında sessiz kaldığına yer verilen haberde Pozantı’da kalan birçok çocuk maruz kaldıkları işkenceyi amlatıyordu.

İşkence iddialarıyla ilgili olarak Meclis’e çok sayıda soru önergesi verildi.

Raporlar

Birçok milletvekili cezaevine giderek çocuklarla görüşmeye çalıştı.

Cezaevi idaresi önceleri bu görüşmeleri engelledi, ancak sonra bazı milletvekilleri çocuklarla görüştü ve öğrendiklerini ve gözlemlerini raporlaştırdı.

Cezaevinde incelemeler yapan BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü Pozantı’da yaşananların bir cezaevinde taciz olayından ibaet olmadığını, her anı şiddetle örülü son derece kötü bir durumun olduğunu, büyük bir toplumsal kaos yaşandığını söyledi.

Kürkçü cezaevine gitmeden önce serbest bırakılmış çocuklarla konuşmuş ve çocukların tecavüz olaylarından söz ettiğini ve bunları aktardığı cezaevi yönetiminin sessiz kaldığını açıklamıştı.

“İki olayda tecavüze uğrayan çocukların kendilerine tecavüz edenleri kaynar suyla haşlayarak yaraladığını söylediler. Ben bunları cezaevi idaresine aktardım. Kayıtlarınıza bakın, haşlanma ile sonuçlanmış bir yaralama varsa burada tecavüz var dedim. Bana var ya da yok demediler.”

Pozantı’dan ayrılan çocuklarla ilgili çalışmalar yapan Akdeniz Belediyesi İştar Kadın Danışmanlık Merkezi’nin raporunda da çocuklarda görülen “karmaşık travma sonrası stres bozukluğu”ndan söz ediliyordu.

Karmaşık travma sonrası stres bozukluğunun, travma yaşandıktan ve güvenli yaşam koşullarına geçildikten sonra devam eden sorunlar için kullanıldığının belirtildiği raporda, “bu çocuklar açısından ‘travma sonrası durum’a bir türlü geçilemediği” anlatıyordu.

Ceza talebi

Pozantı’dan yaşananların ortaya çıkmasının ardından cezaevi yönetiminin görevden alınması istendi.

Ancak tam tersi oldu. CHP Milletvekili Veli Ağbaba En çok şikayet edilen kişi olduğu söylenen cezaevi ikinci müdürü Van’daki Erciş Cezaevi’ne birinci müdür olarak atandığını, Pozantı’nın müdürünün de Ankara’daki Sincan Cezaevi’ne atanarak terfi ettirildiğini açıkladı.

2 Mart’ta İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Adana Tabip Odası, Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, (KESK), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Devrimci İşçi Partisi (DİP) Pozantı Çocuk Cezaevi’nde yaşanan işkence, kötü muamele, taciz ve tecavüz olaylarından cezaevi idaresi ve Adalet Bakanlığı’nı sorumlu tutarak suç duyurusunda bulundu.

Aynı gün dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin Pozantı M Tipi Çocuk Cezaevi’ndeki yaklaşık 200 çocuğun Sincan Cezaevi’ne nakledileceklerini ve bu cezaevinde birer kişilik odalarda kalacaklarını açıkladı.

Birçok sivil toplum örgütü ve siyasetçi çocukların ailelerinin yanlarına gönderilmesini talep eden açıklamalar yaptı: “Çocukların Sincan Cezaevi’ne değil psikolojik tedaviye ihtiyaçları var.”

26 Mart’ta BDP Pozantı Çocuk Cezaevi’nden Ankara Sincan Cezaevi’ne nakledilen çocuk mahkumlardan 16’sıyla yapılan görüşmeler üzerinden hazırladığı raporda, çocukların burada da cezaevi aracından hapishanede yaşananlara kadar birçok hak ihlaline maruz kaldığı belirtildi.

Sincan, Şakran…

Nakledilen çocuklar Sincan Cezaevi’nde de işkence ve kötü muamele gördü. Bunların ortaya çıkmasından sonra bir kısmı daha sonra İstanbul Maltepe ve İzmir Şakran cezaevlerine gönderildi.

Pozantı Cezaevi’nde çocukların uğradığı hak ihlalleri nedeniyle yapılan suç duyuruları savcılık tarafından takipsizlikle sonuçlandırıldı.

İşkenceciler hakkında hiçbir dava açılmadı.

Ancak mağdur çocuklara “yaralama, tehdit, hakaret, mala zarar vermek ve memura mukavemet” gibi suçlamalarla” dava açıldı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s