Basına ve Kamuoyuna: 26 Ekim 2014 tarihinde Van’dan Sincan Cezaevine Nakledilen Çocuklara İlişkin Bilgi Notu

26 Ekim 2014 tarihinde Van’dan Sincan Cezaevine Nakledilen Çocuklara İlişkin Bilgi Notu

26 Ekim 2014 tarihinde Van Tutukevinde bulunan 8 çocuk kendileri ve ailelerinin haberi olmaksızın Sincan tutukevine getirilmiştir. Çocukların Ankara’ya nakli ring aracı ile yapılmış ve yaklaşık 2 gün sürmüştür.  Sincan Çocuk Tutukevine nakledilen 8 çocuktan bir tanesi 4 Kasım 2014, diğer ikisi ise 6 Kasım 2014 tarihinde tahliye edilmiştir. Ankara’ya sevki yapılan çocukların altısı 6-8 Ekim arasında tutuklanmış olup haklarında henüz dava açılmamıştır.  Haklarında henüz dava açılmayan ve kısa süre içerisinde tahliyelerine karar verilme ihtimali yüksek olan bu çocukların yaklaşık 42 saatlik bir yolculukla ailelerinden ve avukatlarından uzaklaştırılmaya çalışılması hiçbir mantıkla açıklanamayacak, işkence olarak kabul edilen bir yaklaşım biçimidir.

Tutuklanan çocuklarla yapılan görüşme notları, çocukların kimliklerinin belli olmaması açısından aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir:

  • Tutuklanan çocukların tamamı Van’da cezaevine girdikleri esnada çıplak aramaya maruz kaldıklarını beyan etmiştir.
  • Van’dan Ankara’ya nakledilmeleri esnasında askerler tarafından tehdit küfür ve hakarete maruz kaldıklarını belirtmişlerdir.
  • Çocuklardan birinin iki gün sonra duruşması olmasına rağmen duruşmaya çıkmasına izin verilmeden naklinin yapıldığı öğrenilmiştir.
  • Cezaevine alınan bir kısım elbise ve eşyalarının kendilerine teslim edilmediği dile getirilmiştir.
  • Çocuklardan bir tanesi Ankara’ya nakledilmeden önce 2 ay boyunca hakkında herhangi bir disiplin cezasına ilişkin karar olmadan, ‘yer yokluğu’ gerekçe gösterilerek hücrede tutulduğunu, bu nedenle intihara teşebbüs ettiğini, teşebbüs sonrası tekrar hücreye konduğunu beyan etmiştir.
  • Çocukların tamamı sevk esnasında yemek ihtiyaçlarının karşılanmadığını, kuru ekmek verildiğini, tuvalet ihtiyaçlarının giderilmesi konusundaysa sorun çıkartıldığını beyan etmişlerdir.

Çocuk tutukluğunun kanunen istisna olması gerekirken ülkemizde yaygın ve temel bir tedbir haline getirildiği yetmezmiş gibi aileleri ile olan ilişkilerini koparmaya yönelik olarak çocukların 18-20 saatlik uzaklıktaki cezaevlerine nakledilmesi çocuk yargılamasının ve Çocuk Koruma Kanunu’nun temel ilkelerine tamamen aykırı bir uygulamadır. Çocuğun psiko-sosyal gelişimine de tamamen aykırı olan bu uygulama, yargılanan çocuklara yönelik ikinci bir cezadır. Çocukların ailelerinin bulunduğu illerden uzaklaştırılmasına bir an önce son verilmelidir.

Aynı zamanda birçok bölgede çok sayıda çocuğun tutuklandığına ilişkin basında haberler yer almaktadır. Bu çocuklar hakkında da benzer uygulamaların yapılmaması tüm yetkililerin sorumluluğundadır.

ÇOCUK CEZAEVLERİ KAPATILSIN GİRİŞİMİ

İnsan Hakları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Çağdaş Hukukçular Derneği, Gündem Çocuk Derneği, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED), Özgürlüğünden Yoksun Gençlerle Dayanışma Derneği (Öz-Ge Der), Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST), Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği (SHUD), Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı, İştar Kadın Merkezi, Uluslararası Çocuk Merkezi, Çocuklar İçin Adalet Takipçileri, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Çakıl Derneği, Toplumsal Dayanışma için Psikologlar Derneği (TODAP), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği, Özgürlükçü Hukukçular Derneği, Diyarbakır Barosu, Mersin Barosu, Sinetopya, Çocuklar Aynı Çatı Altında Derneği (ÇAÇA), Türk Tabipleri Birliği, Yeniden Sosyoloji Derneği, 7 Renk LGBT Der, Akdeniz Göç-Der, Tarlabaşı Toplum Merkezi, BES (Büro Emekçileri Sendikası), Mersin Çocuk Hakları Derneği

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: