HDP Van Milletvekili, Bakan Bozdağ’a “Çıplak Arama”yı Sordu!

Sekiz çocuğun Van’dan Ankara’ya sevk edilmeleri sırasında yaşanılan kötü muamele ve çıplak arama iddialarının ardından HDP Van Milletvekili Özdal Üçer, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a soru önergesinde bulundu. Soru önergesi ve buna ilişkin 12.11.2014 tarihli DİHA haberini okuyucularımızla paylaşıyoruz..

HDP ‘çıplak arama’yı Bozdağ’a sordu

ANKARA (DİHA) – HDP Van Milletvekili Özdal Üçer, 8 çocuğun Van M Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ankara Sincan Çocuk Cezaevi’ne sevk edilmesi esnasında yaşadıkları kötü muamele ve çıplak arama iddialarını Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Özdal Üçer, 8 çocuğun Van M Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ankara Sincan Çocuk Cezaevi’ne sevk edilmesi esnasında yaşadıkları kötü muamele ve çıplak arama iddialarını Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması talebi ile Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.
Van’dan Ankara’ya yapılan sevk işlemi sırasında da çocukların askerler tarafından tehdit, küfür ve hakarete maruz kaldığının altı çizilen önergede, “Yine Sincan Cezaevi yönetimi çocuklara elbise ve eşyaları bile teslim etmemiş; yemek ihtiyaçları karşılanmamış; sadece kuru ekmek vermekle yetinmiştir” denildi.

Van M Tipi Kapalı Cezaevi’nde çocuk mahkûmlara uygulanan şiddet ve hak ihlalleri ile ilgili daha önce de Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın soru önergesi ile bilgilendirildiğine değinen önergede, “Hiçbir iyileşmenin yaşanmadığını ve bakanlığın yaşanan olumsuzluklara duyarsız kaldığını açık bir şekilde göstermektedir” diye belirtildi.

Üçer, önergesinde Bozdağ’a şu soruları yöneltildi:

“Van M Tipi Kapalı Cezaevi’nde neden çocuk mahkûmlar için bölüm açılmamakta ve çocuk mahkûmlar (sevkin büyük mağduriyetlere yol açacağı bilindiği halde), ailelerinin ve avukatlarının bulundukları yerden çok uzak cezaevlerine gönderilmektedir? Çocuk mahkûmların tabi tutuldukları bu sevk olayını Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası mevzuat ve yerel mevzuat bağlamında nasıl değerlendirmektesiniz? Sevk esnasında çocuklara yapılan işkence ve kötü muamelelerden haberdar mısınız? Konuyla ilgili suç işleyen kamu görevlilerinin tespiti ve gereken cezalara çarptırılmalarını sağlamak amacıyla soruşturma başlatmayı düşünmekte misiniz? Sevklerin geri alınmasının ve bu sayede çocuk mahkûmların yeniden hem ailelerinin hem de avukatlarının bulunduğu Van İli’ndeki Cezaevine gönderilmelerinin sağlanması için gerekli talimatı vermeyi düşünmekte misiniz? Van M Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan diğer çocuk mahkûmların da sevki öngörülmekte midir? Van M Tipi Kapalı Cezaevi’nde; çocuk mahkûmlara karşı uygulanan hak ihlallerinin bir an önce sonlandırılması için acilen girişimde bulunmayı ve insanlık dışı uygulamalarda bulunan kamu görevlilerinin tespit edilerek gerekli cezalara çarptırılmasını sağlamak adına soruşturma başlatmayı düşünmekte misiniz?”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: