Bir Tokat Da Vurulmuş Olabilir

Rehabilitasyon yerine cezaevi!
Rehabilitasyon Merkezi Yerine Hapishane !

Gülşen Tarım 17 yaşında. Yaşadığı KKTC’de, uyuşturucu kullandığı iddiasıyla göz altına alınmış ve hapishaneye gönderilmiş. Hakkında çıkan haberler, Tarım’ın rehabilitasyon merkezi yerine hapishaneye gönderilmiş olmasını eleştiriyorlar. Uyuşturucu kullanan bir kişinin hapishaneye kapatılarak tedavi edilebileceğini düşünen anlayış ve buna yol açan yasalar sorgulanmaya ve eleştiriye açık.

Tarım hakkında yayınlanan haberler daha vahim iddialar da içeriyor. Bu haberlere göre, uyuşturucu kullandığı gerekçesiyle tutuklanan ve hapishaneye kapatılan Tarım, burada infaz koruma memurları (gardiyanlar) tarafında darp edilmiş.

Darp Söylentisi

Darp iddialarını gündeme getiren Kıbrıs Postası’nın yazarlarından Gökhan Altıner, İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay’ın inisiyatifiyle Merkezi Cezaevi’nde hapishane müdürü Metin Bilmem ile görüşmüş. Bilmem,  Tarım’a iyi davrandıklarını ancak Tarım’ın ataklar geçirip ilaç tedavisini kabul etmediğini söylemiş ve herhangi bir darp olmadığının kanıtı olarak bir doktor raporu sunmuş. Ancak Altıner, bu raporun sadece kan tahlili sonuçları içerdiğini fark etmiş.

Altıner, darp iddiları ile gündeme gelen Gülşen Tarım ile de görüşebilmiş ve yazısında bu konuşmaya da yer veriyor:

G.A: “Seni dövdüler mi?”

G.T: “Evet dövdüler.”

G.A: “Nasıl dövdüler?”

G.T: “Önce boğazımı sıktılar, sonra tokat vurdular.”

G.A: “Kimler seni darp etti.”

G.T: “Ellerimi kelepçelediler sonra da çavuş gardiyanlar beni tokatladılar, boğazımı sıktılar, izi vardı geçti. Sağ ayağımın arkasında hala morluk var.”

Hapishane Müdürü bu konuşma sonrasında Altıner’e “bir tokat da vurulmuş olabilir olay esnasında size yalan söylemeyim” demiş.

Uyuşturucu kullanan gençlerin hapishanelere kapatılmasını ve hapishanelerdeki kötü muameleyi gündeme getiren 18 Ekim 2014 tarihli Kıbrıs Postası’nın bu haberini de aşağıda bulabilirsiniz.

Uyuşturucu kurbanı “hükümsüz tutuklu” 17 yaşındaki genç kız Gülşen Tarım, rehabilitasyon merkezinde olması gerekirken cezaevine konunca, içinde darp olan bir dramın ortasında kaldı…

 Kıbrıs Postası

Henüz 17 yaşında olan Gülşen Tarım’ın geçtiğimiz haftalarda “cezaevinde darp edilmesi” iddiaları üzerine Kıbrıs Postası yazarlarından Gökhan Altıner, Bakan Uluçay’ın inisiyatifiyle Merkezi Cezaevi’nde Gülşen Tarım ile görüştü.

Altıner’in, Cezaevi Müdürü nezaretinde kısa bir söyleşi yaptığı ve iddiaları sorduğu Gülşen Tarım, elleri kelepçeli halde çavuş gardiyanlardan tokat yediğini, boğazının sıkıldığını, ayağında morlukların hala bulunduğunu söyledi.

Cezaevi Müdürü ise, Tarım’a henüz 17 yaşında olması nedeniyle üst-düzey ilgi gösterdiklerini, iyi davrandıklarını ancak genç kızın zaman zaman ataklar geçirerek taşkınlık çıkardığını, hiçbir şekilde ilaç tedavisini kabul etmediğini söyledi.

Darp söylentileri üzerine konuyu genç kızla konuştuğunu anlatan Cezaevi Müdürü Bilmem, Tarım’ın kendisine ilk başta darp edildiğini söylediğini, sonrasında ifade değiştirdiğini kaydederek gazetemize “temiz olan” doktor raporunu da sundu. Ancak Müdürün gazetemize sunduğu doktor raporunun yalnızca “kan tetkiki” olduğu ortaya çıktı.

Genç bir kız olan Tarım’ın uyuşturucunun pençesinde yaşadığı dram, ülkemizde uyuşturucu kullanımı arttığı halde, yetkililerin artık şart olan rehabilitasyon merkezinin gerekliliğini bir kez daha ortaya koyarken gözler, yaşı 17 olan Tarım’ın anlattıkları sonrası Sosyal Hizmetler’de…

Henüz 17 yaşında Gülşen Tarım… Küçük yaşta annesi gözleri önünde intihar ederek kendi, yaşamına son verdi. Tarım, uyuşturucu hap kullanımından tutuklandı ve cezaevine gönderildi. Zaman zaman ataklar geçiriyor ve kendini kaybediyor…

Gülşen Tarım’ın geçtiğimiz haftalarda “cezaevinde darp edilmesi” iddiaları üzerine Kıbrıs Postası yazarlarından Gökhan Altıner, İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay’ın inisiyatifiyle Merkezi Cezaevi’nde Gülşen Tarım ile görüştü.

“Morluklar hala var”

Altıner’in, Cezaevi Müdürü nezaretinde kısa bir söyleşi yaptığı ve iddiaları sorduğu Gülşen Tarım, elleri kelepçeli halde çavuş gardiyanlardan tokat yediğini, boğazının sıkıldığını, ayağında morlukların hala bulunduğunu söyledi.

Merkezî Cezaevi Müdürü Metin Bilmem, Tarım’a henüz 17 yaşında olması nedeniyle üst-düzey ilgi gösterdiklerini, iyi davrandıklarını ancak genç kızın zaman zaman ataklar geçirerek taşkınlık çıkardığını, hiçbir şekilde ilaç tedavisini kabul etmediğini söyledi.

Müdür Bilmem, doktor raporunu sundu

Darp söylentileri üzerine konuyu genç kızla konuştuğunu anlatan Cezaevi Müdürü Bilmem, Tarım’ın kendisine ilk başta darp edildiğini söylediğini, sonrasında ifade değiştirdiğini kaydederek gazetemize “temiz olan” doktor raporunu da sundu.

“Rehabilitasyon merkezi şart”

Henüz 17 yaşında bir genç kız olan Tarım’ın uyuşturucunun pençesinde yaşadığı dram, ülkemizde uyuşturucu kullanımı arttığı halde, yetkililerin artık şart olan rehabilitasyon merkezinin gerekliliğini bir kez daha ortaya koydu.

“Evet Dövdüler”

Gülşen Tarım’ın Kıbrıs Postası yazarı Gökhan Altıner’le kısa söyleşisi şöyle;

G.A: “Seni dövdüler mi?”

G.T: “Evet dövdüler.”

G.A: “Nasıl dövdüler?”

G.T: “Önce boğazımı sıktılar, sonra tokat vurdular.”

G.A: “Kimler seni darp etti.”

G.T: “Ellerimi kelepçelediler sonra da çavuş gardiyanlar beni tokatladılar, boğazımı sıktılar, izi vardı geçti. Sağ ayağımın arkasında hala morluk var.”

“Tokat da vurulmuş olabilir…”

Öte yandan Cezaevi Müdürü Metin Bilmem’in nezaretinde gerçekleşen kısa söyleşi sonrasında, Müdür Bilmem, Yazarımız Altıner’e “bir tokat da vurulmuş olabilir olay esnasında size yalan söylemeyim” dedi.

Betül Söylemez – Arel Üniversitesi Sosyoloji Bölümü

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: