Haberler

Tecavüze Uğradığı Cezaevine Gönderildi

Daha önce Ceyhan M Tipi Kapalı Cezaevinde bir mahkum tarafından tecavüze uğrayan çocuk yaştaki F.O., bir bahçeden nar ve limon çalmaya teşebbüs ettiği gerekçesiyle tutuklanarak aynı hapishaneye gönderildi. F.O.’nun avukatı Tugay Bek, ortada tutuklanmayı gerektirecek bir suç olmadığını ve yaşadığı travma sonrasında F.O.’da intihar eğilimi tespit edilmesine rağmen kendisinin aynı hapishaneye gönderilmesinin bir intihara davet olduğunu vurguladı.

İlgili 26.09.2014 tarihli Evrensel gazetesi haberini okuyucularımızla paylaşıyoruz..

Tecavüze uğradığı cezaevine gönderildi

Ceyhan M TİPİ Kapalı Cezaevinde bir mahkumun tecavüzüne uğrayan F.O, bir bahçeden nar ve limon çalmaya teşebbüs ettiği gerekçesiyle tutuklanarak yine aynı cezaevine geri gönderildi. Nar ve limon çalmaya teşebbüs ettiği gerekçesiyle bir çocuğun tutuklanamayacağını söyleyen F.O’nun avukatı Tugay Bek, F.O’nun yeniden tutuklanmasının adeta cezalandırma amacı taşıdığına dikkat çekti.

F.O aynı koğuşta kaldığı bir mahkum tarafından taciz, tecavüz ve darpa maruz kalmış, cezaevi idaresine defalarca söylemesine rağmen koğuşu değiştirilmemişti. F.O, ruhsal durumunun kötüye gitmesi nedeniyle mahkeme tarafından tahliye edilmişti. Gazetemizin “İkinci Pozantı Vahşeti” diye ortaya çıkardığı sıkandal kamu oyunda günlerce konuşulmuştu.

ÇALMA SUÇU BİLE YOK

F.O’nun avukatı Bek, 18 Eylül tarihinde yaşanan olayda F.O’nun limon ve narları torbaya doldururken sesler duyduğunu, bu nedenle torbayı almadan bahçeden çıkmaya çalışırken yakalandığını anlattı. Bu nedenle çalma suçunun da gerçekleşmediğini ifade eden Bek, “Limon ve nar çalmaya teşebbüs etmek tutuklanmayı gerektirecek bir suç değil. Hele de çocuksa. Özel bir kasıt olduğu izlenimi veriyor. Burada kamuoyunda savcının tutumu ve cezaevi idaresinin yaklaşımı eleştirilmişti. F.O, bu konuda hassasiyet olduğu için cezalandırıldı” dedi.

İNTİHARA KADAR SÜRÜKLENEBİLİR

Yaşadığı travma sonrasında ruhsal sorunlar yaşayan F.O’nun, psikolojik tedavisine de başlandı. Gözlem altında olan F.O’da intihar eğiliminin tespit edildiğini de söyleyen Bek, F.O’nun tekrar aynı cezaevine gönderilmesinin intihara davetiye olacağı konusunda uyardı. Mahkemenin daha önce ruhsal durumu gerekçesi ile F.O’yu tahliye ettiğini hatırlatan Bek, teşebbüs aşamasında kalan bir suç için, çocuk yaşta olan F.O’ya tutuklama tedbirinin uygulanmasının hakkaniyete ve adalete uygun olmadığını dile getirdi. Bek, F.O’nun tahliye edilmesi için Adana nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesine itirazda da bulundu.

SORUŞTURMA SAVCISI KENDİNİ AKLAMIŞTI

Ceyhan M Tipi Kapalı Cezaevinde yaşanan tecavüz olayı daha önce de pek çok skandalla gündeme gelmişti. Olayın gündeme gelmesinin ardından, F.O’nun koğuşta bulunanlarca defalarca darbedildiği kamera kayıtlarında görülmesine rağmen cezaevi idaresinin hiçbir tedbir almadığı ortaya çıkmış, yine F.O, tecavüzden iki gün önce de koğuştan alınması için yardım istediği gardiyanlarca copla dövüldüğünü ifade etmişti. Buna karşın olayla ilgili soruşturmayı yürüten savcı cezaevi idaresi ve gardiyanlar hakkında takipsizlik kararı vermişti. Bir süre sonra soruşturmayı yürüten ve kamu görevlilerini aklayan savcının tecavüzün yaşandığı cezaevinden sorumlu Cumhuriyet Savcısı Veli Dökme olduğu ortaya çıkmıştı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s