Van TUYAD-DER: “Çocuk siyasi tutsaklar, insan onuru ile bağdaşmayan uygulamalarla karşılaşıyor.”

Van TUYAD-DER, M Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan çocukların hapishane ortamında maruz kaldığı hak ihlallerini kamuoyuyla paylaşarak, bu hak ihlallerine ilişkin raporlaştırma çalıştırması yapacaklarını açıkladı. Dernek üyeleri, hapishanedeki çocukların hastaneye sevk işlemlerinin gerçekleştirilmediğini, gardiyanlarca dayak tehdidine maruz kaldıklarını ve diğer hak ihlallerini anlattı.

İlgili haberi okuyucularımızla paylaşıyoruz.

‘O zaman dayağınızı yersiniz’

VAN (DİHA) – Van TUYAD-DER, M Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan çocukların cezaevinde maruz kaldığı hak ihlallerini kamuoyu ile paylaştı. Gardiyanların, çocuklara, “Biz F Tipi Cezaevi’ndeki ağa babalarınızı nasıl adam ettiysek sizi de adam ederiz, siz bildiğiniz yere gidin, biz de bildiğimizi yaparız. O zaman dayağınızı yersiniz” dediği belirtiliyor.

Van Tutuklu Aileler ile Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (TUYAD-DER), M Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 10 çocuğun cezaevinde maruz kaldıkları hak ihlallerine dair dernek binasında açıklama yaptı. Toplantıya Van TUYAD-DER Başkanı Ahmet Aygün ve dernek üyeleri katıldı. Cezaevlerinde çocuk siyasi tutsakların insan onuru ile bağdaşmayan uygulamalarla karşılaştığını belirten Aygün, bu uygulamaların Van M Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan çocuklara da uygulandığına işaret etti.

Avukatların çocuklarla yaptığı görüşme sonucunda tutsak çocukların edinilen bilgileri aktaran Aygün, hastane sevklerinin olmasına rağmen 4 aydın hastaneye götürülmediklerini söyledi. Konuyu dile getirdikleri için çocuklar hakkında tutanak tutulup, hakaret edildiğini aktaran Aygül, söz konusu durumun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Tutsak çocukların anlatımlarına göre; özellikle İMC gibi toplumsal içerikli haber ve programlar yapan kanalların kapatıldığı ya da merkezi sistemden sesinin kısıldığını belirten Aygün, cezaevine gelen siyasi çocukların ise önce adli tutuklu-hükümlülerin odasına konulduğunu aktardı. Duruma tepki gösteren çocukların hücre cezası ile karşılaştığını dile getiren Aygün, çocukların avukatlar aktardığı, “Özellikle baş memur dedikleri ve ‘Marunuslu’ olarak bilinen baş gardiyan ve yanındaki gardiyanlar, ‘Biz F Tipi Cezaevi’ndeki ağa babalarınızı nasıl adam ettiysek sizi de adam ederiz, siz bildiğiniz yere gidin, bildiğinizi yapın, biz de bildiğimizi yaparız. O zaman dayağınızı yersiniz” diyorlar” ifadelerini paylaştı

Aygün, cezaevinde yaşanan hukuksuzluklarının takipçisi olacaklarını dile getirerek, Van M Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan çocuk tutsakların yaşadığı hak ihlallerini raporlaştırıp gerekli yerlere ulaştıracaklarını dile getirdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: