Çocuk Tutuklulara İki Gün Boyunca İşkence Yapıldı!

Yargılandıkları dosya kapsamında “yüz teşhisi” gerekçesiyle Ankara’dan İstanbul’a sevkleri gerçekleştirilen beş çocuk tutukluya iki gün boyunca işkence yapıldığı belirtildi. Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) Ankara temsilcilerinden Havva Özcan, çocukların yaz günü aç ve susuz bırakıldıklarını, çocukların hakaret ve kötü muameleye maruz kaldığını belirtti. 30 Ağustos 2014 tarihli ilgili t24 haberini okuyucularımızla paylaşıyoruz.

İstanbul’da beş çocuk tutukluya iki gün boyunca işkence yapıldı

TUHAD-FED Temsilcisi Havva Özcan, çocukların aç, susuz bırakıldıklarını insanlık dışı işkenceye tabi tutulduğunu söyledi.

Beş çocuk tutukluya yargılandıkları davaların dosyalarındaki “yüz teşhisi” sebebiyle Ankara’dan İstanbul’a götürülüp, iki gün boyunca işkence, hakaret ve kötü muamele yapıldığı belirtildi.

Yargılandıkları davaların dosyalarında “yüz teşhisi” gerekçesiyle İstanbul Adli Tıp Kurumu’na (ATK) sevk edilen D.A (16), S.D (16), ve F.E (16) ile 18 yaşını doldurdukları gerekçesiyle Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Botan Timur ve Harun Demir, 17 Ağustos’ta İstanbul’a götürüldü.

Özgür Gündem’de yer alan habere göre, yaklaşık 8 saatlik ring yolculuğunun ardından D.A (16), S.D (16), ve F.E (16), Maltepe Çocuk ve Gençlik Cezaevi’ne, Botan Timur ile Harun Demir ise Kartal Cezaevi’ne götürüldü.

Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) Ankara temsilcilerinden Havva Özcan, çocuklarla yaptıkları görüşmede iki gün süren sevk esnasında çocuklara işkence yapıldığını söyledi.

İstanbul’daki cezaevinde çocukların ayrı ayrı hücrelere konulduğunu kaydeden Özcan, “Doğru düzgün bir yatak olmayan, lağım kokan hücrelere konulduklarını söyledi çocuklar. Sabaha kadar uyuyamadıklarını söylediler. Geçici olarak kaldıkları cezaevinden ATK’ye götürülürken yasal olmamasına rağmen kelepçe takılıyor çocuklara” dedi.

Çocukların yaz günü aç, susuz bırakıldıklarını insanlık dışı işkenceye tabi tutulduğunu belirten Özcan, “Barıştan, kardeşlikten söz edilen bir süreçte biz nasıl barışacağız?” diye sordu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: