Haberler

Ağrı M Tipi’nde kalan 4 çocuğa oyun alanı

17897615 Ağustos 2014 tarihinde basına yansıyan haberlere göre Ağrı M Tipi Kapalı Hapishanesi’nde anneleriyle beraber tutulmakta olan 2-6 yaş arasındaki 4 çocuk için hapishane içeresinde “oyun alanı” oluşturulmuş. Bu uygulama ilk bakışta olumlu olarak nitelendirilebilir. Ancak bazı çekincelerle birlikte ele alınması ve değerlendirilmesi gerekir.

İlk olarak 2-6 yaş arasında çocukların anneleriyle beraber hapsedilmesinin olumsuz olduğu açıktır. Küçük çocukları olan annelerin çocuklarıyla beraber hapsedilmesi yerine hapsetmeye alternatif yöntemlerin gündeme alınması gerekmektedir. Son olarak, kitap sattığı için “örgüte yardım ve yataklık” ettiği iddia edilerek 2 çocuğuyla birlikte hapsedilmek istenen Mülkiye Demir Kılınç’ın şahsında bu konu basında tartışılır hale geldi.

İkinci olarak ise, Ağrı’da kurulan “oyun alanı”na ilişkin haberler okunduğunda görülecektir ki, bu oyun alanı çocukları gönderecek kreş bulunamadığı için ara çözüm olarak oluşturulmuştur. Bu yaşta anneleriyle kalan çocukların hapishane ortamının dışına çıkarılması, kreşe gönderilmesi gerekirken kurulan “oyun alanı” ile yine dört duvar arasında tutulması sağlanmıştır. Üstelik de bu “oyun alanı” koğuş havalandırmasının bir köşesine kurulmuş. Yani çocuklar sadece havalandırmanın açık olduğu saatlerde burayı kullanabilecekler.

Hapishane idarelerinin iyi niyetle attığı düşünülebilecek bu adımlar, çocuklarıyla hapsedilebilecek anneler için bir çözüm değildir. Asıl çözüm hem çocuk mahpuslar hem de çocuklarıyla hapsedilen anne mahpuslar için hapsetmeye alternatif yöntemlerin tartışılması ve gündeme gelmesidir.

http://www.hurseda.net’in 15 ağustos 2014 tarihli haberini okuyucularımızla paylaşıyoruz:

Hapishanede Kalan 4 Çocuğa Oyun Bahçesi

AĞRI – Ceza İnfaz Kurumumuzda annelerinin yanında kalan 2-6 yaş arası 4 çocuğa, koğuş bahçesinin uygun köşesinde oyunlarını oynayabilecekleri bir alan kuruldu. Kurum Müdürü Ferruh Kayalı, Kurum Psikoloğu Taner Adıgüzel, Sorumlu İnfaz Koruma Baş Memuru Yusuf Urak ve bayan infaz koruma memurlarının katılımıyla eğitici türdeki oyuncak setler verildi.

Kurum Müdürü Kayalı, çocukların gönderilebileceği uygun bir kreş bulunmadığını, bu nedenle kurum bünyesinde küçük bir alanı kreş olarak tahsis ettiklerini söyledi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Kayalı, “Kurumumuzda kreş olarak kullanılabilecek bir alanın olmaması nedeni ile çocukların gelişimlerinde eksiklik oluşmaması için katkı sağlayacağını düşündüğümüz oyuncak türünde eğitici set alınmasını cezaevi idaresi olarak uygun gördük. Bu sebeple çocuklarımıza hem fizyolojik hem psikolojik açıdan katkı sağlayacağını düşündüğümüz annelerinin bulunduğu koğuş bahçesinin uygun köşesinde oyunlarını oynayabileceği bir alan oluşturduk. Annesinin yanında kalan çocukları bir nebze olsun  mutlu görmek bizim için mutluluk kaynağıdır. Çocuklarımızın bedensel ve zihinsel gelişimleri için inşallah yeni yapılan ceza infaz kurumumuza kreş için uygun bir alan oluşturacağız. Geleceğimizin temini olan çocuklarımızın daha iyi şartlarda gelişimlerini tamamlamaları için elimizden gelen bütün gayreti sarf edeceğiz.” dedi. (Ömer Adıgüzel – İLKHA)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s