Diyarbakır E Tipi Kapalı Hapishanesi’ndeki Çocuk Mahpusların Durumu

Özgür Gündem gazetesinde yer alan 18 Temmuz 2014 tarihli habere göre toplumsal bir gösteriye katıldıkları gerekçesiyle göz altına alınıp tutuklanan Mehmet ve Şeyhmus Denli kardeşler Diyarbakır E Tipi Kapalı Hapishanesi’nde kötü muameleye maruz kaldılar. Habere göre çocuk koğuşu olmadığı için yetişkin adli tutukluların koğuşuna konulan çocuklar, burada adli tutuklular tarafından elleri bağlanıp, paraları ve eşyaları alınıp, işkence ve kötü muameleye maruz bırakıldılar. Çocuklarıyla görüşmeye giden Emine Denli de çocuklarının kendisine “bizi buradan kurtar, bize işkence yapıyorlar, dayanamıyorum artık, intihar edeceğim” dediğini söylüyor.

Çocukların toplumsal gösteriye katıldıkları için tutuklanmaları, tutuklandıklarında “çocuk koğuşu” olmadığı gerekçesiyle yetişkin mahpuslarla bir arada tutulmaları başlı başına bir “kötü muamele” olarak görülebilir. Çocuklara hapishanede işkence yapanlar kadar, buna yol açanların da işkence ve kötü muamelede sorumluluğu vardır.

Not: İlke Haber Ajansı’nın 26 Temmuz 2014 tarihli haberine göre Mehmet ve Şeyhmus Denli kardeşlerin koğuşları değiştirilmiş.

Diyarbakır’da çocuk tutuklulara kötü muamele


DİYARBAKIR
Güncellenme : 18.07.2014 15:45

Toplumsal bir gösteriye katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan Mehmet ve Şeyhmus Denli isimli kardeşlerin, çocuk koğuşu bulunmadığı gerekçesiyle adli tutukluların bulunduğu koğuşa konulduğunu belirten anne Emine Denli, çocukların, adli tutukların işkence ve kötü muamelesine maruz kaldıkları belirtti.

Diyarbakır Bağlar ilçesi Dörtyol mevkiinde iki hafta önce gerçekleşen bir toplumsal gösteriye katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan ve ardından tutuklanarak cezaevine konulan Mehmet (15) ve Şeyhmus (17) Denli kardeşlerin, E Tipi Kapalı Cezaevi’nde çocuk koğuşu bulunmadığı gerekçesiyle adli tutukluların kaldığı 10 No’lu koğuşa götürüldükleri belirtildi. İddiaya göre çocuklara, adli tutuklular tarafından işkence ve kötü muamelede yapıldığı kaydedildi.
Cezaevine çocuklarımı görmeye gittiğini belirten Emine Denli, “Bana adli tutukluların kendilerini dövdüklerini söylediler. Oğlum Şeyhmus bana ‘anne kafamızı bir su kabının içersine koyup çıkarıyorlar. Bize işkence yapıyorlar. Kaç defa baygınlık geçirdim’ dedi. Ellerini ve ayaklarını bağlıyorlarmış. Onların para istediklerini söylediler” diye konuştu.

‘Burada kalırsam intihar edeceğim’

17 Temmuz’da cezaevinde bulunan çocuklarını bir kez daha ziyaret ettiğini belirten Anne Denli, “Çocuklarıma alıp cezaevine götürdüğüm eşyaları onlardan almışlar. Dün yine gittim ve bana ‘Anne beni buradan çıkar, çıkarmazsan intihar edeceğim.’ dedi. Bende ‘Oğlum ben seni nasıl çıkarayım, elimden ne gelir” dedim. Bana ‘ellerimizi ve ayaklarımızı bağlıyorlar, bize işkence yapıyorlar. Paramızı alıyorlar bizden. Dayanamıyorum artık’ dedi. Ben ne yapacağımı bilmiyorum. Nereye başvurdumsa hiçbir sonuç alamadım.

Konu hakkında cezaevi yönetimini bilgilendirdiğini ancak, cezaevinin bu duruma kayıtsız kaldıklarını belirten Anne Denli, “Ne gece uyuyabiliyorum, ne gündüz. Zaten hastayım. Yürümekte zorlanıyorum. Savcılığa, hakimliğe gidip geliyorum. Hiçbir şey yapamayacaklarını söylüyorlar. Ama çocuklarım şu anda işkence görüyorlar” diye konuştu.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: