Genel

TİHK, Sincan’daki Olaylara İlişkin İnceleme Raporunu Açıkladı!

hapiste çocukTürkiye İnsan Hakları Kurumu(TİHK) , 01.01.2014’te Sincan Hapishanesinde meydana gelen olaylara ilişkin raporunu açıkladı. Raporun konusunu çocuk mahpusların infaz ve koruma memurları tarafından darp edildikleri, zorla soyularak arandıkları, tek kişilik hücrelerde tutulmak suretiyle tecrit edildikleri ve kelepçelendikleri, bu tür uygulamaların diğer kurumlara nakiller sırasında da sürdürüldüğü yönünde basın-yayın organlarında yer alan ve çeşitli yollarla Türkiye İnsan Hakları Kurumu’na intikal ettirilen iddiaların araştırılması oluşturuyor. TİHK, ilgili raporda işkence ve kötü muamele yasağının ihlal edildiğini sonucuna ulaştı.

İlgili raporun aslı için: http://www.tihk.gov.tr/www/files/Sincan_raporu.pdf

İlgili rapora ilişkin 22 Temmuz 2014 tarihli bianet haberini ise okuyucularımızla paylaşıyoruz:

TİHK: Sincan’da Çocuklara İşkence Yapıldı

 

Türkiye İnsan Hakları Kurumu’nun hazırladığı raporda Ankara Sincan Cezaevi’nde tutuklu ve hükümlü çocukların haklarının ihlal edildiği tespiti yer aldı.

Türkiye İnsan Hakları Kurumu (TİHK) Ankara Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda (Sincan Cezaevi) tutuklu ve hükümlü çocuklara işkence uygulandığıyla ilgili iddialar üzerine yaptığı araştırmayı yayınladı.

Raporda Sincan Cezaevi’nde çocuklara karşı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 3. maddesi ile Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 37. maddesinde koruma altına alınan işkence ve kötü muamele yasağının ihlal edildiğine karar verildi.

Tavsiyeler

Araştırmada bütün sorumluların tespit edilmesinin gerekliliğine ve tutukluluk süresinin en aza indirilmesinin önemine de dikkat çekildi.

Tutuklamaya hapis cezasına alternatif modeller geliştirilmesi için ilgili bakanlıklar arasında işbirliği sağlanması önerildi.

Özgürlüğü kısıtlama son çare olarak vurgulandı ve bu halde dahi getirildiği kurumların çocukların eğitim ve öğretimlerini sağlayacak nitelikte olması gerektiği vurgulandı.

Araştırma raporunda çocuklarla yapılan görüşmelere, cezaevi yetkilileriyle yapılan görüşmelere ve sağlık raporlarına da yer verildi. (YY)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s