TBMM Gündeminde Çocuk Hapishaneleri Sorunu

cezaevinde-bin-686-cocuk-mahkum

3 Temmuz 2014 tarihli Hakimiyet gazetesi haberine göre, HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata tarafından Adalet Bakanlığına verilen soru önergesine, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ cevap verdi. İlgili haberi okuyucularımızla paylaşıyoruz..

Çocuk Cezaevleri Sorunu TBMM Gündeminde

HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata tarafından Adalet Bakanlığı’na verilen soru önergesine yanıt geldi.

Şakran Çocuk ve Gençlik Cezaevi’nde çocuklara yönelik hak ihlallerinin gerçekleştirildiğine dair raporların ardından, HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata tarafından Adalet Bakanlığı’na verilen soru önergesine yanıt geldi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın verdiği yanıtta öne çıkan önemli başlıklar şöyle;

“Suça sürüklenmiş çocuklar … özel bakıma, yardıma ve yasal korunmaya ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nedenle, çocuk tutuklu ve hükümlülerin gelişim özellikleri, ilgi ve ihtiyaçları göz önüne alınarak çocuklara özgü yeni kurumlar hizmete açılmış ve açılmaya devam etmektedir. 2012-2017 Mali Yatırım Programı kapsamında Diyarbakır, Çorlu, Konya, Hatay, Tarsus ve Kayseri illerine çocuk ve gençlik kapalı ceza infaz kurumu, İstanbul, İzmir, Elazığ ve Erzurum illerine ise çocuk eğitimevleri yapımı planlanmıştır. Yeni kurumlarda çocuklar, tek başına uyuyabilecekleri, özbakım ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri odalarda kalabilmekte, böylece birbirlerine yönelik istismar olayları asgari seviyeye indirilmektedir. Bu kurumlarda uygulanan grup liderliği uygulaması ile pedagojik eğitim almış infaz koruma memurları arasından seçilen bir personel, sorumlusu olduğu çocuklara gündelik yaşam becerileri kazandırmakta, eğitim, spor, sosyal ve kültürel faaliyetlere katılımlarını sağlamaktadır. Bu görevli zamanının tümünü sorumlu olduğu çocuklar ile birlikte geçirerek, akran zorbalığı gibi çocuklar arasında meydana gelebilecek istismar olaylarının önlenmesi görevini de yerine getirmektedir. Ceza infaz kurumlarında barındırılan tüm hükümlü ve tutuklular, özgürlüğünden yoksun olmayan her vatandaşın yararlandığı sağlık haklarından ve hizmetlerinden öncelikli olarak yararlandırılmakta olup, her türlü muayene ve tedavileri, devletin teminatı altında ve ücretsizdir. 5275 sayılı kanunun 46. maddesi uyarınca , çocuk hükümlü ve tutuklular için hücreye koyma cezasının söz konusu olmadığı, açık havaya çıkma hakkı saklı kalmak üzere beş güne kadar odaya kapatma cezası verilebildiği, medya kuruluşlarında hücre olarak tabir edilen bu bölümlerde çocukların kapalı vaziyette günlerce, haftalarca tutuldukları yönündeki haberlerin asılsız olduğu…”

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: