Genel

Ankara’da Çocuk Tutuklulara Plastik Kelepçe Takılmış

 

4 Temmuz tarihli sondakika.com haberine göre, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Sincan Gençlik ve Çocuk Hapishanesinde çocuk mahkumların işkence ve kötü muameleye maruz kaldığına ilişkin iddialarla ilgili olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun verdiği soru önergesini yanıtladı.

İlgili haberi okuyucularımızla paylaşıyoruz..

Ankara Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumundaki Tutuklulara Plastik Kelepçe Takılmış

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda çıkan olaylar neticesinde 4 kişinin 1 nolu müşahede odasına, 7 kişinin ise 2 nolu müşahede odasına alınırlarken etkisiz hâle getirmek amacıyla ellerine bir süre plastik kelepçe takıldığını söyledi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda çıkan olaylar neticesinde 4 kişinin 1 nolu müşahede odasına, 7 kişinin ise 2 nolu müşahede odasına alınırlarken etkisiz hâle getirmek amacıyla ellerine bir süre plastik kelepçe takıldığını söyledi.

Adalet Bakanı, Sincan Gençlik ve Çocuk Cezaevindeki çocuk mahkumlara işkence ve kötü muamele yapıldığı iddiasına ilişkin CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini yanıtladı.

-“MAHKUMLAR MEMURLARI DARP ETTİ”-

Adalet Bakanı, soru önergesinde adı geçen ceza infaz kurumunda, 1 Ocak 2014 tarihinde akşam sayımı esnasında görevli memurların tüm uyarılarına rağmen mahkûmların “çıkın gidin koğuşumuzu terk edin, biz sayım vermiyoruz, bahçe kapısını da kapattırmıyoruz” diyerek sayım vermeyerek infaz koruma memurlarının üzerine yürüdüklerini ve görevli memurlara karşı gelerek memurları darp ettiklerini söyledi.

Adalet Bakanı, bu olaylar üzerine başka bir koğuşta bulunan tutukluların ise üst koridorda bulunan kamerayı kırdıklarını, tenis masasını, ayakkabılıkları, odalarda sabit halde bulunan metal elbise dolaplarını sökerek üst kat koridorda barikat oluşturduklarını, ayrıca yatak ve nevresimleri barikat hâline getirerek merdiven boşluğundan üst kata çıkışı engellediklerini, ellerinde çakmaklarla “gelmeyin gelirseniz burayı ve kendimizi yakarız” diyerek yaralayıcı türden eşyaları alt katta bulunan memurlara fırlattıklarını, odada bulunan eşyalara zarar verdiklerini ve isyan çıkarmaya çalıştıklarını kaydetti.

Adı geçen ceza infaz kurumunda bu olaylar nedeniyle, toplam 21 infaz koruma memurunun çeşitli yerlerinden yaralandığını belirten Adalet Bakanı, yaralanan memurların devlet hastanesinde tedavilerinin yapıldığını; memurları darp eden ve isyan başlatan çocukların çırılçıplak soyularak, sarı renkte gaz ve soğuk suyun döküldüğü, dövülmek suretiyle işkenceye maruz bırakıldıkları ve 40-50 kişilik bir gardiyan grubunun çocuklara saldırdığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Adalet Bakanı, söz konusu olaylar neticesinde 4 kişinin 1 nolu müşahede odasına, 7 kişinin ise 2 nolu müşahede odasına alınırlarken etkisiz hâle getirmek amacıyla ellerine bir süre plastik kelepçe takıldığını, tutukluların sakinleşmeleri üzerine takılan kelepçelerin kısa süre sonra çıkartıldığını ifade etti.

-YANGIN ÇIKARTMALARININ ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN YANGIN TÜPÜ VE YANGIN HORTUMU KULLANILARAK MÜDAHALE EDİLDİ-

Kurumda hiçbir surette biber gazı bulunmadığını ve dolayısıyla yaşanan olaya müdahale esnasında iddia edildiği gibi biber gazı veya tazyikli su kullanılmadığını belirten Adalet Bakanı, tutukluların yangın çıkartmalarının önüne geçmek için yangın tüpü ve yangın hortumu kullanılarak müdahale edildiğini kaydetti.

Bakan Bozdağ, adı geçen kurumda 11 Şubat 2014 tarihi itibarıyla, 154’ü tutuklu, 68’i hükümlü toplam 222 çocuk ve 49’u tutuklu, 11’i hükümlü toplam 60 genç olmak üzere toplam 282 tutuklu ve hükümlünün bulunduğunu belirtti. Adalet Bakanı, 2013 ve 2014 yıllarında kurumda bulunan hükümlü ve tutuklulara yönelik kötü muamele yapıldığı iddialarıyla ilgili olarak Bakanlığa 10 adet şikâyet başvurusunun yapıldığını söyledi.

Cezaevinin hizmete girdiği günden bu güne kadar hayatını kaybeden çocuk tutuklu bulunmadığını belirten Adalet Bakanı, çocuklara yönelik tecavüz ve cinsel istismar vakasının yaşanmadığını, kurumda bulunan hükümlü ve tutuklulara yönelik cinsel istismar iddialarıyla ilgili olarak haklarında dava açılan ceza infaz kurumu personelinin bulunmadığına işaret etti.

-16 CEZA İNFAZ KURUMU PERSONELİ HAKKINDA AÇILAN KAMU DAVASI SONUCUNDA HAKLARINDA “BERAAT’ KARARININ VERİLDİ-

Adalet Bakanı, hükümlü ve tutuklulara yönelik işkence ve kötü muamale iddialarıyla ilgili olarak 16 ceza infaz kurumu personeli hakkında açılan kamu davası sonucunda haklarında “beraat’ kararının verildiğini söyledi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s