Pembe Oda Bebeği için Tahliye Talebi

hapishane

Yeni Asır gazetesinin 24 Haziran 2016 tarihli haberine göre, Nazilli Hapishanesi’ndeki kadın mahpus Dilber Erez, aynı hapishanede mahpus olan eşi Ahmet Erez ile pembe odada özel görüşmeleri sonucunda hamile kaldı ve çocuğunu hapishanede dünyaya getirmemek için yasal yollara başvurdu. Erez, gebeliği sebebiyle cezasının ertelenmesi ve tahliye edilme talebinde bulundu. Ancak gebeliğin tutuklular için infaz erteleme nedeni olabilmesine karşın, hükümlülerin infazlarının gebelik nedeniyle ertelenmesine ilişkin bir yasal düzenleme bulunmamakta. Bu durum, “pembe oda”nın yasal düzenleme eksikliği dolayısıyla yeni sorunları beraberinde getirdiğini ortaya koyuyor.

İlgili haberi okuyucularımızla paylaşıyoruz.

‘Pembe oda’ bebeği özgürlük istiyor!

Nazilli Kapalı Cezaevi’nde 3 ay önce hamile kalan Dilber Erez, 8 yıllık cezasının Yargıtay tarafından onanmasını bekliyor. Bebeğini demir parmaklıklar ardında dünyaya getirmek istemeyen Erez, Yargıtay’a cezasının ertelenerek tahliye edilme talebinde bulundu.

Adalet Bakanlığı’nın hükümlü ve tutukluların cezaevlerinde eşleriyle özel odalarda görüşmelerine fırsat tanıyan “Pembe oda”da hamile kalan ilk kadın mahkum olan Dilber Erez (39) bebeğini demir parmaklılar ardında dünyaya getirmek istemiyor. Nazilli Kapalı Cezaevi’nde 3 ay önce hamile kalan Dilber Erez’in avukatı Hilmi Aydın, müvekkilinin özel durumuna rağmen Yargıtay’ın 8 yıllık cezasını onamaması nedeniyle tahliye olamadığını belirterek, “Yargıtay’ın cezayı onaması durumunda Erez tahliye olacak. Yoksa, cezaevi şartlarında dünyaya getireceği bebeğin hayatı tehlikede” dedi.

Aynı cezaevindeler

Nazilli’de 3 yıl önce Dilber Erez eşi Ahmet Erez (32) ile birlikte nitelikli yağma suçundan dolayı yakalanmıştı. Erez çifti kapatılan İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanarak 8 yıl hapis cezası aldı. Eşiyle birlikte Nazilli Kapalı Cezaevi’ne konulan Dilber Erez, mahkeme kararının temyizi için Yargıtay’a başvurdu. Aynı cezaevinde tutuklu bulunan Erez çifti, Adalet Bakanlığı’nın hükümlü ve tutukluların cezaevlerinde eşleriyle buluştuğu ‘Pembe Oda’ adı verilen özel oda fırsatından yararlandı. 3 çocuk annesi Dilber Erez, ‘pembe Oda’da eşiyle girdiği ilişki sonrası hamile kaldı.
Cezaevinde eş görüşmesiyle hamile kalan ilk kadın mahkum olan Erez, bebeğini demir parmaklıklar ardında dünyaya getirmemek için özgürlük mücadelesi başlattı. Cezaevi yönetimiyle görüşen Erez’e bu özel durumundan dolayı tahliye olabileceği söylenirken cezaevi savcısı tarafından da kendisine bu konuda Yargıtay’ın onama kararı vermesi gerektiği bildirildi. Erez, 8 yıl hapis cezası sonrasında Yargıtay 6. Ceza Dairesi Başkanlığı’na yaptığı temyiz başvurusundan feragat etti. Kadın mahkum feragat dilekçesi ile birlikte özel durumundan dolayı Yargıtay’a cezasının ertelenerek tahliye edilme talebinde bulundu.

Yargıtay kararını bekliyor
Yargıtay’a 2 ay boyunca onlarca dilekçe gönderen Erez, Aydın Barosu Avukatı Hilmi Aydın’a vekalet verdi. Hamileliğin tutuklular için infaz erteleme nedeni olabildiğini ancak hükümlüler için böyle bir düzenlemenin olmadığını dile getiren Aydın, müvekkili Erez’in hapis cezası kesinleşmediğinden hükmen tutuklu konumunda olduğunu vurguladı. Aydın, şöyle konuştu: “Müvekkilim aynı suçtan ceza alan eşi Ahmet Erez ile cezaevinde kaldığı süre içerisinde ‘Pembe Oda’ya girerek hamile kalmış. Erez, özel durumundan dolayı tahliye istedi. Zaten cezaevi savcısı da bu konuda Yargıtay’ın onama kararı vermesi durumunda müvekkilimin tahliye olabileceğini kendisine bildirmiş. Bu nedenle de müvekkilim Yargıtay’a cezası için yaptığı temyizden feragat ederek cezasının onanmasını talep etmişti.”
Eş görüşmesinde hamile kalan kadın mahkum Erez, Yargıtay’da onanmadığı taktirde cezası kesinleşmeyeceği için yasaya göre infaz erteleme imkanından faydalanamayacak. Bu durumda Dilber Erez hamilelik sürecini cezaevinde geçirdikten sonra hastanede doğurup cezaevine geri dönecek. İHSAN KARATAŞ / KAZIM YÖRÜKCE

Yaşamları tehlikede
Yaşanan bu gelişmeler sonrasında Dilber Erez’in vekaletini alarak Yargıtay’a 28 Mayıs 2014 tarihinde müvekkilinin tahliye talepli dilekçesini gönderdiğini ve sürecin hızlandığını belirten Aydın, “Müvekkilim 3 aylık hamile. Cezaevi koşullarında hamile bir kadının sağlıklı bir bebek dünyaya getirmesi mümkün değil. Bu nedenle doğum süresi yaklaştıkça hem müvekkilimin hem de doğacak bebeğinin hayatı tehlikeye giriyor. Müvekkilim bir an önce cezası onanarak tahliye edilmeli. Bir an önce tahliyesini bekliyoruz” diye konuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: