Genel

Hapishanede Tecavüzde Personele Cezasızlık Kararı

 

cezaevinde-tecavuzde-personel-kusursuzmus9295a9055905dcca8fe1

Evrensel gazetesinin 24 Haziran 2014 tarihli haberine göre, Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu olan 17 yaşındaki F.G.’nin burada tecavüze uğraması üzerine CHP Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba tarafından verilen soru önergesini Adalet Bakanı 6 ay sonra yanıtladı. Bakan Bozdağ, olayla ilgili soruşturma yapıldığını ve hapishane disiplin amirliği kararıyla personel hakkında ceza verilmesine yer olmadığına karar verildiğini belirtti.

İlgili haberi okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Cezaevinde tecavüzde personel kusursuzmuş

 

Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu olarak kalan 17 yaşındaki F.G, 2011 yılında diğer koğuşlarda kalan V.Y. ve R.Ö’nün tecavüzüne uğradı. CHP Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da konuyu Meclise taşıdı. Ağbaba’nın dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesine 6 ay sonra şimdiki Adalet Bakanı Bekir Bozdağ cevap verdi. Bakan Bozdağ, Ağbaba’nın “Ceza ve infaz kurumlarındaki yöneticiler, hürriyetlerinden yoksun bir şekilde cezaevlerinde tutulan mahpusların, barınma, sağlık ve güvenlik gibi ihtiyaçlarından doğrudan sorumlu değil midir? Bu konuda Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu yöneticileri hakkında idari soruşturma açılmış mıdır?” sorusunu şu şekilde yanıtladı: “Soru önergesine konu olan olayla ilgili olarak kurum personeli hakkında idari soruşturma yapıldığı, ancak kurum disiplin amirliğinin kararıyla, personel hakkında ‘Ceza verilmesine yer olmadığına’ karar verildiği bildirilmiştir”
Bakan’ın cevabını değerlendiren Ağbaba “Hürriyetlerinden yoksun bir şekilde cezaevlerinde tutulan mahpusların, barınma, sağlık ve güvenlik gibi ihtiyaçlarından doğrudan sorumlu bulunan cezaevi idaresi bu olayda doğrudan sorumlu ve kusurludur. Bu tip suçların cezaevinde meydana gelmesini önleyecek olan cezaevi yönetiminin kendisidir. Bakanlık dört duvar arasında cezalarını çekmekte olan bireylerin güvenliğini koruyamayacaksa, bu bireyleri kim, nasıl koruyacak” dedi.

‘BUTONA BASSAYDI’ DENMİŞTİ
MALTEPE’deki çocuk ceza infaz kurumunda yaşanan tecavüz olayıyla ilgili Adalet Bakanlığı o dönem “Davacı acil çağrı butonuna basmadı, bağırmadı” savunmasını yapmıştı. O dönem o cezaevinde infaz koruma memurluğu yapan A.A’dan da ilginç itiraflar gelmişti. A.A, “Koğuşlardaki acil butonları çalışmamaktadır. Duvar ve kapılar çok kalın. Seslerini duyurmaları imkansız” demişti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s