‘İç çamaşırlarını çıkarmıyoruz’

426222-ic-camasirlarini-cikarmiyoruz-539ff1b84a1d5

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu’nun çocuk hapishanelerine ilişkin soru önergesi Adalet Bakanı tarafından yanıtlandı. Adalet Bakanı, özellikle çıplak arama iddialarına ilişkin olarak, mahpusların iç çamaşırlarının çıkarılmadan arandığını belirtti. Adalet Bakanının ortaya koyduğu sayılara göre, Türkiye’de hapishanelerde yaklaşık 2 bin çocuk mahpus bulunmakta. İlgili 17 Haziran 2014 tarihli, Bursada Bugün haberini okuyucularımızla paylaşıyoruz.

‘İç çamaşırlarını çıkarmıyoruz’

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, cezaevlerinde çıplak arama iddialarına, ‘Hükümlülerin iç çamaşırları çıkarılmadan arama yapılıyor’ diye cevap verdi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, hükümlülerin iç çamaşırları çıkarılmadan arama yapıldığını, Ankara Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda üretilen ve tüm kurumlara gönderilen tek kullanımlık, tek parça elbise verilerek, üzerlerindeki eşyaların çıkarılarak bu elbisenin giyilmesi suretiyle de arama yapıldığını söyledi.
“ARAMA SIRASINDA BEDENE DOKUNULMAMASINA ÖZEN GÖSTERİLMEKTE”
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu’nun çocuk cezaevlerine ilişkin soru önergesini yanıtlayan Adalet Bakanı, arama esnasında kimsenin görmemesini sağlayacak tedbirlerin alındığını ve arama sırasında önce bedenin üst kısmındaki giysilerin çıkarılmasının istendiğini üst kısmın araması tamamlandıktan sonra bedenin alt kısmındaki giysilerin çıkarılmasının istendiğini ve bu arama esnasında hükümlülerin iç çamaşırları çıkarılmadan arama yapıldığını söyledi.
Arama sırasında bedene dokunulmamasına özen gösterildiğini ifade eden Adalet Bakanı, “Ankara Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda üretilen ve tüm kurumlarımıza gönderilen tek kullanımlık, tek parça elbise verilerek, üzerlerindeki eşyaların çıkarılarak bu elbisenin giyilmesi suretiyle de arama yapılmaktadır” dedi.
CEZAEVLERİNDE YAKLAŞIK 2 BİN ÇOCUK TUTUKLU VE HÜKÜMLÜ BULUNUYOR
Adalet Bakanı, ceza infaz kurumlarında aralık ayı sonu itibarıyla 2009 yılında 2 bin 47 tutuklu ve 632 hükümlü, 2010 yılında bin 584 tutuklu ve 529 hükümlü, 2011 yılında bin 924 tutuklu ve 410 hükümlü, 2012 yılında bin 583 tutuklu ve 418 hükümlü, 2013 yılında bin 527 tutuklu ve 451 hükümlü ve 27 Ocak 2014 tarihi itibarıyla bin 474 tutuklu ve 464 hükümlü çocuğun bulunduğunu bildirdi. (ANKA)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: