İstanbul Barosu’n da ”Çocuk Hapishaneleri” Başlıklı Sempozyumdan Yansıyanlar

10268699_220886824788629_8852680736350097621_n

 

İstanbul Barosunun Düzenlediği ”Çocuk Hapishaneleri” başlıklı sempozyuma tüm gün katılım sağladık ve son oturumda Çocuk Hapishaneleri Kapatılsın Girişimi bileşenlerinden  5 STK temsilcisinin olduğu arkadaşlarla birlikte ”Çocuk Hapishaneleri Kapatılmalıdır”, ”Çocuk tutukluluğuna biran önce son verilmelidir” dedik.

Dördüncü oturumda konuşmacı olan Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesinden Eylem Aksoy, ”Çocuk Mahpuslar diğer mahpuslardan daha hassas durumdalar. AİHM İşkenceyi ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi raporları Devletlerin çocuk mahpuslar konusunda daha hassas olması gerektiğini bildirir. Havana Kurallarına göre Devletin tüm mahpuslar için pozitif ayrımcılığı vardır, bizler Çocuğun yüksek yararını gözeterek hareket etmeliyiz” dedi. Aksoy, ayrıca hapishanelerde ceza infaz ve koruma memurları tarafından çocuklara yönelik uygulanan şiddete değindi. ”Ceza infaz ve koruma memurlarının çocuğa yönelik şiddeti meşru görmesi, hapsetmeyi cezalandırma yöntemi olarak görmemizin sonucudur, Bir infaz ve koruma memuru çocuğa yönelik şiddet uyguluyorsa derhal meslekten men edilmesi gerekir” dedi. Eylem Aksoy konuşmasını şu sözlerle bitirdi ” İyileştirme, Modern Ceza İnfaz Sisteminde terk edilmiş durumda, Çünkü Mahpuslar hasta Değil”.

Son oturumda ki konuşmacılardan Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği Başkanımız Zafer Kıraç ” Şakran cezaevine iki defa başvurup kapıdan çevrildiklerini, Hapishanelere STK’ların hiç de kolay giremediğini belirtti. Kıraç, Sincan cezaevinin resmini göstererek ”Buralar hapishane değil, buralar birer ”Depo” dur. Hapishaneye ve Hapsetmeye meraklı bir toplum olduğumuzdan bu tabloyla karşı karşıyayız” dedi. Bakanlığın hapishanelerin kapasitesini yetersizliği ve artırma çalışmalarını açıklaması üzerine ”Neden 300 bin kişilik hapishane yapıyoruz?, Neye dayanarak? sorularının ardından Almanya’nın hapishaneler ve mahpus sayısını azaltmaya dayalı örneklerinden bahsettikten sonra şöyle sonlandırdı ”Bizler, hapsetmeye meraklı bir toplumuz.”

Çağdaş Hukukçular Derneğinden Güçlü Sevimli bir önceki oturumlarda sosyal hizmet uzmanları ve psikoloğun yaptığı sunumlara atıfta bulunarak, ”Hapishanelerdeki çocuk sorununu power point yaparak çözemezsiniz. Temel sorun, devletin bir bütün olarak cezaevlerine bakış açısıdır. Çocuk İnfazının, Ceza İnfaz Sisteminden çıkarılması gerekir. Çocuk hapishaneleri tamamen kapatılmalıdır” dedi. Güçlü sözlerine şu şekilde devam etti ” Hapishaneler mutlak sürette bağımsız izlemeye açılmalıdır. Ama bu mevcut izleme kurumları değildir. Cezaevleriyle uzaktan yakından ilgili olmayan kişiler, izleme kurulunda memurluk yapmamalıdır. Cezaevlerinin kapıları bu konunun muhattaplarına açılmalıdır” diyerek sözlerini şu cümlelerle sonlandırdı, ”Siyasi suçlarla yargılanan çocuklar sürekli sürgüne tabi tutuluyor ve cezaevlerinde çocuklar hala kötü muameleye maruz kalmakta” dedi.

Çocuk cezaevleri kapatılsın girişimi sözcülerinden Av. Hasan Erdoğan da Sincan’a sevk edilen çocuk için  aynı durumdan kaynaklı 3 kere 5’er günlük hücre cezası verildiğini belirtti. Hukuka aykırılık gösteren bu durum karşısında yüksek sesle çok kez ”Çocuk Cezaevleri Kapatılsın. Çocuk Tutukluluğuna Son Verilsin” dedi.”Çocuk cezaevleri kapatılana kadar her türlü desteği sağlamaya açığız” diyerek sözlerine son verdi.

editör: yağmur bahadır

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: