Haberler

HAPİSTE 23 NİSAN ÇOCUK BAYRAMI

DEMİR PARMAKLIKLAR ARDINDA ‘KUTLANAN’ ÇOCUK BAYRAMI
demir-parmakliklar-ardinda-kutlanan-cocuk-bayrami-1
23 Nisan Çocuk Bayramı’nın kutlandığı bugün, cezaevlerinde tutulan çocuk sayısı 2 binlere ulaştı. CİSST üyelerinden Bahadır, “Hapsetmek suçun kendisi kadar zalim bir uygulamadır; çocuklar için hapsetmek, bir seçenek olmaktan çıkarılmalı” dedi

Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, toplumsal olaylara karıştıkları için gözaltına alınıp tutuklanarak, cezaevine konulan yaklaşık 2 binin üzerindeki çocuk ‘23 Nisan Çocuk Bayramı’nı parmaklıklar arkasında karşılıyor.

Türkiye’de çocuklar sadece tutuklanmıyor, aynı zamanda cezaevlerinde cehennemi yaşıyor.
Toplumsal olaylar gerekçesiyle gözaltına alınıp tutuklanan çocukların 2012’de Pozantı Cezaevi’nde yaşadıkları taciz ve tecavüz vahşeti ise bunun en açık kanıtı. Ceza İnfaz Sistemin’de Sivil Toplum Derneği üyelerinden Yağmur Bahadır, çocukları özgürlüklerinden mahrum etmek yerine topluma kazandıracak alternatif projelerin üretilmesi gerektiğini belirtti.

‘59 ÇOCUK İŞKENCE MAĞDURU’
İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) 2013 verilerine göre, cezaevlerinde işkenceye maruz kaldığını beyan eden 843 kişiden 59’u çocuk. Sorgu aşamasında da Çocuk Hakları Sözleşmesi ve diğer evrensel hukuk kuralları ayaklar altına alınarak sorgulanan çocuklar pedagoglar-psikologlar eşliğinde ifadeleri alınmaları gerekirken, tehdit ve zorlama yollarla ifade vermeye zorlanıyor.

Kişilik, sosyal ve cinsel gelişimi daha yeni oluşmaya başlayan çocuklar, cezaevlerine konuldukları andan itibaren tüm hayatları ellerinden alınıyor. İHD’nin raporlarına göre, cezaevlerindeki birçok çocuk etnik kökeninden, suçun çeşidinden dolayı ayrıca kötü muameleye tutuluyor. Üstelik sadece gardiyanlar ve hapishane yönetimi tarafından değil, büyük mahk^ümlar tarafından da…

‘CEZAEVİNDE OLMAMALI’
Çocuk Cezaevleri Girişimi Kapatılsın Girişimi’nden Avukat Adnan Vural, ‘23 Nisan Çocuk Bayramı’nın kutlandığı bir ülkede çocukların cezaevlerinde tutulmasının kabul edilebilir olmadığına dikkat çekti. Vural, “Cezaevlerine yaptığımız ziyaretlerde olumsuz koşullara rağmen çocukların güçlü olduklarına tanık oluyoruz.
Onlar toplumdan kopmamalı ve yalnız olmadıklarını hissetmeli. Onlara mektup yazalım. Çocukları mutlu eden ayakta tutan şeylerden biri mektuplar” dedi.
Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) üyelerinden Yağmur Bahadır da, çocukları hapsetmenin en son çare olduğunu kaydederek, “Bu durumda bile koşulları yetişkinlerle aynı olmamalı. Hapsetmek de suçun kendisi kadar zalim bir uygulama ve çocuklar için hapsetmek bir seçenek olmaktan çıkarılmalı” dedi.
Bazı ülkelerde hapis yerine alternatif yöntemler kullanılarak, mahpus sayısının azaltıldığına dikkat çeken Bahadır, “Bu yöntemle hapishaneler yavaş yavaş da olsa kapatılıyor. Söz konusu çocuklar olduğunda alternatif yöntemler öne çıkarılmalı” diye konuştu.

***

Çocuk gelin oranı yüzde 3

Türkiye İstatistik Kurumu’nun araştırmasına göre, çocuk yaşta resmi nikâhla evlendirilen kız çocuklarının oranı 2013 yılında yüzde 3 oldu. Bu çocukların (16-17 yaş grubu) 2013’te yüzde 69,9’u kendisinden 6 ve daha büyük yaşta bir erkekle evlendirildi. Yüzde 15,2’sinin ise eşiyle arasındaki yaş farkı 11 ve daha yukarı. Akdeniz, Kuzeydoğu Anadolu ve Ortadoğu Anadolu bölgelerinde bu oran yüzde 20’yi buldu. 18 yaş altında evlenen her 5 kız çocuğundan birinin eşiyle arasındaki yaş farkı ise 11’den fazla.

EDİTÖR:ÇAĞLA AĞIRGÖL / caglaagirgol@gmail.com / @caglaagirgol\ BirGün

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s