Haberler

Cezaevindeki emanet paraları işletip faiz geliri elde ediyorlar

 

Cezaevindeki emanet paraları işletip faiz geliri elde ediyorlar

cezaevindeki-emanet-paralari-isletip-faiz-geliri-elde-ediyorlar-1

Tutukluların emanet para faiz gelirlerinin nereye harcandığı sorusuna Adalet Bakanlığı, “Para miktarları kayıt altına alınmıyor” yanıtını verdi. CİSST’ten Eren, “Her veri kayıt altına alınıyor. Devlet, parayı işletip faiz geliri elde ediyor” dedi

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST), Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne, tutuklu ve hükümlülerin emanet para hesabında bulunan para faizlerinin, hangi amaçla kullanıldığını sordu. Tutuklu ve hükümlülerin emanet paralarını devletin işleterek, ciddi para faiz geliri elde ettiğine dikkat çeken CİSST Koordinatörü Mustafa Eren, “Adalet Bakanlığı bu paraların nereye harcandığını söylemiyor. Faiz gelirleri nereye harcanıyor?” dedi. Cezaevlerindeki 150 bin tutuklunun toplam parasının ciddi bir rakam olduğunu kaydeden Eren, “Bu paralar tutuklu ve hükümlülerin yaşantısını iyi hale getirmek için mi harcanıyor yoksa yeni tesisler için mi? Yoksa yeni makam araçları için mi kullanılıyor? Bu bilgiler verilmeli. Ortada milyonluk bir gelirden söz ediyoruz” dedi.

‘HER VERİ KAYIT EDİLİYOR’
Bakanlık’tan, paranın miktarını söyleyemeyecekleri yanıtını aldıklarını söyleyen Eren, “Tahliye ve tutuklamalar nedeniyle paranın hesabını tutmadıklarını açıkladılar. Var olan paranın ne kadar olduğu cevabını veremediler. 300’ün üzerinde hapishane var, her veri kayıt ediliyor. Bu bilginin söylenmemesi çok tuhaf. Konuyla ilgili yönetmelik ne diyorsa, kopyala-yapıştır yaparak göndermişler” diye konuştu. Eren, alınan yanıtta şu ifadelere yer verildiğini söyledi: Bu paralar hükümlü ve tutukluların eğitim ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanması ile iyileştirilmeye yönelik faaliyetlerde eğitim kurulu kararı ile kullanılır. Faiz gelirlerinden yapılan harcamalar, belge ve faturalara dayandırılır ve bir dosyada korunarak denetimlerde ibraz edilir.
Eren, “Hapishanede geliri olmayan ve öğrenim gören insanlar var. Elektrik kullanamayan, çay içemeyen, sigara kullanamayan ve okuluna gidemeyen ya da yürüyerek gitmek zorunda kalan 18 yaş altı çocuklar var. Mahpusların parasını işletiyorsan, onların ihtiyaçlarını bu paradan karşılamalısın” dedi.

***

Hükümlü ve tutukluların emanet para faizi nerede?

cezaevi6Adalet Bakanlığı, “Hükümlü ve tutukluların emanete alınan kişisel paralarının kullanımına dair yönetmelik Resmi Gazete’de 13/07/2005 tarih ve 25874 sayı ile yayımlanarak yürürlüğe girdi” yanıtını verdi. Emanete alınan paraların tutarının tespit edilemediğini söyleyen Bakanlık, “Emanet para üzerinden faiz kazancı elde ediliyor mu?” sorusuna ise şöyle yanıt verdi: ”Evet, emanet para hesabında biriken paralardan faiz kazancı sağlanıyor”.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s