Sivil toplum çocuk cezaevlerine karşı

Sivil toplum çocuk cezaevlerine karşı

BirGün DOĞU EROĞLU  23.1.2014 

Son yıllarda Pozantı, Şakran, Kürkçüler, Antalya ve Sincan çocuk cezaevlerinde yaşanan sistematik hak ihlalleri sivil toplumu harekete geçirdi. 13 örgüt Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi için bir araya geldi

Sivil toplum çocuk cezaevlerine karşı

Pozantı, Şakran, Kürkçüler, Antalya ve Sincan cezaevlerinde ortaya çıkan sistematik işkence, taciz, tecavüz olayları ve diğer hak ihlalleri, 13 farklı sivil toplum kuruluşunun Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi adı altında bir araya getirdi. Kuruluş bildirgesini kamuoyuna duyurarak çalışmalarına başlayan Girişim, çocuk ceza infaz kurumlarının kapatılmasını, ceza infaz kurumlarında bağımsız denetim yapılmasını ve olayların cezasız kalmaması için çalışmalar yapılmasını içeren eylem planlarını açıkladılar.
‘CEZAEVİ ÇOCUĞA ZARAR VERİYOR’
Adalet Bakanlığı’nın yaptığı açıklamayla, 5 adet olan çocuk cezaevlerinin sayısının 15’e çıkartılacağı ve yeni F-Tipi olarak inşa edilecek cezaevlerine yerleştirilecek çocukların tecrit koşullarında tutulacağını duyurması, 13 sivil toplum örgütünün bir araya gelerek Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi’ni kurmasını sağladı. Girişim, Kızılay’da Adalet Bakanlığı’nın önünde yaptığı ilk eylemiyle hem kuruluş bildirisini açıkladı, hem de çocuk cezaevlerinin kapatılmasına yönelik yol haritasını açıkladı. Girişim, kuruluş bildirgesinde 18 yaşına kadar her bireyin çocuk kabul edilmesinin, Türkiye’nin de imzacısı olduğu Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin bir yükümlülüğü olduğunu, çocuk adalet sisteminde verilecek kararlarda çocukların özgürlüğünün kısıtlanmasına son çare olarak başvurulması gerektiğinin ve cezaevlerinin getirdiği kapalı kurum yapısının çocuk gelişimine olumsuz etki yaptığının altı çizildi. Ceza infaz kurumlarındaki hak ihlallerinin ve şiddet ortamının çocukların yaşamında kalıcı ve telafisi zor izler bıraktığına dikkat çekilirken, özgürlüğün kısıtlanması yerine alternatif tedbirlerin değerlendirilmesinin önemi vurgulandı. Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi’nde, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, İnsan Hakları Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği, Gündem Çocuk Derneği, TUHAD-FED, ÖZGEDER, MAZLUMDER, Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı, İştar Kadın Merkezi, Uluslararası Çocuk Merkezi ve Çocuklar İçin Adalet Takipçileri yer alıyor.

ÇOCUK CEZAEVLERİ KAPATILMALI
Son yıllarda çocuk ceza infaz kurumlarında patlak veren skandallara işaret eden Girişim, adalet sisteminde çocuklara yönelik tedbirlerle ilgili taleplerini Adalet Bakanlığı ve kamuoyuna duyurdu. Girişim’in talepleri arasında, çocukların cezaevlerindeki şartlarının tespiti için Avrupa İşkencenin önlenmesi Komitesi standartlarına uygun bağımsız izleme çalışmalarının yapılması, hak ihlallerinin yeniden yaşanmaması için tedbirlerin alınması, cezasızlık mekanizmalarının ortadan kaldırılması ve çocuk cezaevlerinin mutlak surette kapatılması bulunuyor. Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi, ortaya koyduğu taleplere kamuoyu desteği sağlamak için izleyeceği yol haritasını da açıkladı. İlk etapta çocuk cezaevlerinin kapatılması için ülke genelinde imza kampanyaları düzenlenecek ve merkezi alanlara bilgilendirme masaları kurulacak. Cezaevlerinin bağımsız denetime açılması için hem Adalet Bakanlığı ile görüşmeler yapılacak, hem de bu talep için basın açıklamaları düzenlenecek. Çocuk cezaevlerindeki hak ihlalleri ve şiddet olayları ise uzman ekiplerce izlenecek ve raporlanacak. Şiddet olayları ve hak ihlallerinde sorumluluğu bulunan kamu görevlilerinin ceza almaları için yasal girişimlerde bulunulacak.

KORKUTAN TABLO
Türkiye’deki çocuk cezaevlerinde hâlihazırda bin 879 tutuklu ve hükümlü çocuk bulunuyor. 12 ve 17 yaş arasındaki tutuklu ve hükümlü çocukların bin 829’u erkek, 50 tanesi ise kız çocuklarından oluşuyor. Tutuklu ve hükümlü çocuklar 5 farklı cezaevinde tutuluyorlar ancak Adalet Bakanlığı 2016 yılı sonuna dek çocuk cezaevi sayısını 15’e çıkartmayı hedefliyor. Bakanlık, İstanbul, İzmir, Elazığ, Erzurum, Diyarbakır, Hatay, Tarsus, Kayseri, Konya ve Çorlu’da yapılacak cezaevleriyle çocuk mahkûm kapasitesini en az 5 kat artırmayı planlıyor. Bakanlığın yeni yapılacak çocuk cezaevlerinin F-Tipi olarak, yani mahkûmların tecridini öngören biçimde planlaması ise çocuk hakları savunuculuğu yapan sivil toplum örgütlerini endişelendiriyor.

ÇOCUK CEZAEVLERİNDE NELER YAŞANDI?

Pozantı: Adana Pozantı Çocuk Cezaevi’nde kalan çocuklara gardiyanlar eliyle sistematik cinsel şiddet, işkence ve kötü muamele yapıldığı iddiaları, kamuoyunda çocuk cezaevlerindeki hak ihlallerinin Şubat 2012’de kuvvetli bir şekilde gündeme oturmasını sağladı. Siyasi suçlardan tutuklanıp Pozantı cezaevinde hapis yatan ve daha sonra serbest kalan Kürt çocukların ifadeleriyle ortaya çıkan sistematik taciz ve tecavüzle ilgili hiçbir kamu görevlisi ceza almadı. Pozantı’daki skandalı ortaya çıkartan gazetecilerden biri olan Zeynep Kuriş daha sonra KCK Davası kapsamında tutuklandı.

Şakran: Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi’nin, Şakran Çocuk Cezaevi’nde kalan çocuklarla yaptığı görüşmeleri derlediği rapor, cezaevindeki iddiaları kamuoyu gündemine taşıdı. Raporda, cezaevi müdürünün çocuk mahkûmları hortumla dövdüğü, çocukların cezaevinde yeterli tıbbi bakım alamadığı, çocukların sistematik olarak darp edildiği ve süngerli odaya konulduğu, tüm bu şiddete dayanamayan çocukların intihara teşebbüs ettiği belirtildi.

Antalya: Pozantı Cezaevi’nde yaşanan olayların benzerinin, Antalya Çocuk Cezaevi’nde de cereyan ettiği anlaşıldı. Cezaevinde yapılan incelemeler sonrası hazırlanan raporlarda, yeni gelen tutuklulara kötü muamele yapıldığı, aynı koğuşlarda kalan mahkûmlar arasında yaş farkının cinsel saldırı, taciz ve tecavüz olaylarına yol açtığı belirtildi. Cezaevinde uyuşturucu maddelere ulaşımın çok kolay olduğu, cezaevindeki revirinse mağdur çocukların tehdit ve darpla susturulması için kullanıldığı iddiaları raporlara geçti.

Sincan: Çocuk cezaevleriyle ilgili son skandal Aralık 2013’te haberi Ankara’dan geldi. Sincan Çocuk Cezaevi’ne nakledilen çocuk mahkûmların nakil sırasında sistematik şiddete maruz kaldıkları, cezaevi savcısı ve müdürünün şiddet olaylarına bizzat dâhil olduğu ve çıplak aramanın çok yaygın bir uygulama haline geldiği İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi’nin yaptığı araştırma sonucunda kamuoyuna duyuruldu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: