Sincan’da çocuklara zulüm sürüyor!

Sincan’da çocuklara zulüm sürüyor!

BirGün  25.1.2014

Sincan'da çocuklara zulüm sürüyor!

Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi, daha önce hazırlanan raporlarla sistematik şiddet olaylarının ortaya konulduğu Ankara Sincan Çocuk ve Gençlik Cezaevi’ndeki hak ihlallerinin sürdüğünü duyurdu.

Sincan’da çocuklara zulüm sürüyor!Okuyucu Modunu AçYazıyı Büyüt:
Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi, daha önce hazırlanan raporlarla sistematik şiddet olaylarının ortaya konulduğu Ankara Sincan Çocuk ve Gençlik Cezaevi’ndeki hak ihlallerinin sürdüğünü duyurdu. İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi’nin Aralık ayında yaptığı tespitlerin ardından, başka çocuk mahkûmların da şiddet olaylarıyla karşılaştığı iddiaları, gözlerin yeniden Sincan Çocuk Cezaevi’ne çevrilmesine yol açtı.
Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi’nden alınan bilgiye göre, Sincan Çocuk Cezaevi’nde kalan D.A., S.D. ve H.D. isimli üç çocuk tutuklu, telefonla görüştükleri ailelerine, cezaevindeki şiddet ortamının sürdüğünü bildirdi. İHD ve TUHAD-FED Ankara şubeleri ile iletişime geçen ailelerin verdiği bilgi doğrultusunda, avukatlar Fatma Güneş ve Sabit Aktaş, incelemelerde bulunmak üzere Perşembe günü Sincan Çocuk Cezaevi’ne gitti. 18 ve 19 Aralık tarihlerinde Hakkari Cezaevi’nden Sincan’a nakledildikleri anlaşılan çocuk mahkûmlar, avukatlara gardiyanların hakaret ve tehditlerine maruz kaldıklarını, cezaevine getirilişlerindeyse çıplak aramaya tabi tutulduklarını aktardılar.

‘TAŞ ATARKEN İYİ MİYDİ?’

Hakkari Cezaevi’nde isyan çıkarttıkları iddiasıyla soruşturma geçiren çocuk mahkumlar, 16 Ocak’ta soruşturmayla ilgili ifade vermek üzere Sincan Adliyesi’ne götürülüşleri sırasında yaşananlar hakkında da bilgi verdiler. Cezaevi ring aracına götürülürken jandarmaların kötü muamelesine uğradıklarını belirten üç çocuk mahkum, jandarmaların kendilerini “Teröristler, sizi …. yapacağız” şeklinde ifadelerle tehdit ettiğini ifade etti. Kötü muameleye itiraz eden bir çocuk mahkûmsa, jandarmadan, “Teröristler, AKP’ye taş atarken iyi miydi?” yanıtını aldığını ileri sürdü.

Gördükleri muameleye ilişkin yaptıkları şikâyetlerin dikkate alınmadığını ifade eden çocuk mahkûmlar, cezaevinde de tecrit koşullarının tehdidi altında yaşıyor. Hakkındaki disiplin soruşturmasından ötürü çocuk mahkûm H.D.’nin tuvaletsiz bir hücrede tecrit koşullarında kaldığı, S.D. ve D.A.’nın hücre cezalarınınsa 24 Ocak’tan itibaren başlayacağı bildirildi. Çocuk mahkûmların soruşturma için Sincan Adliyesi’ne götürülüşünün bir hafta sonrasında cezaevine ziyarette bulunan Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi mensubu avukatlar, olayların üzerinden geçen zamandan ötürü çocuk mahkûmlarda darp izine rastlanmadığını ancak çocukların tecrit koşullarında kalmaması için girişimlerde bulunacaklarını söylediler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: