Haberler

İHD: Çocuk mahkûmların koğuşuna gaz sıkıldı

İHD: Çocuk mahkûmların koğuşuna gaz sıkıldı

BURCU CANSU ANKARA/ BirGün 04.1.2014

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi ve Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED), Ankara Sincan Çocuk ve Gençlik Cezaevi’ndeki mahpus 12 çocuğun yeni yıla işkence görerek girdiğini bildirdi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi ve Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED), Ankara Sincan Çocuk ve Gençlik Cezaevi’ndeki mahpus 12 çocuğun yeni yıla işkence görerek girdiğini bildirdi. Cezaevi’ndeki çocukların ağır şekilde darp edildiği ve işkenceye uğradığını duyuran insan hakları savunucuları, “Cezaevlerindeki vahşeti durdurun” çağrısı yaptı. Sincan Gençlik ve Çocuk Cezaevi’nde tutulan çocuk mahkumların dövüldükleri, aç bırakıldıkları ve koğuşlarına gaz sıkıldığı açıklandı. İHD Ankara Şube Sekreteri Fatma Güneş, “Gaz nedeniyle etkisiz hale gelen çocukları hem odadan çıkarırken hem müşahadeye götürürken sürekli dövmüşlerdir. Görüşme yaptığımız çocuklardan bir tanesinin kafasının defalarca duvara vurulması sonucu yüzünde 4 cm’lik yayılmış ekimoz oluşmuştur” dedi.

‘BU VAHŞETİ DURDURUN’
İHD Ankara Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan TUHADFED temsilcisi Havva Özcan, Adalet Bakanlığı ve TBMM’ni göreve davet ederek şunları söyledi: “Ankara Sincan Çocuk Ve Gençlik cezaevinde yılbaşı izni nedeniyle görüşme yapan aileler çocuklarını yara bere içerisinde buldu. Bu vahşeti durdurun, yoksa bunun altında kalırsınız. Aileler çocuklarının hayatından endişe duyuyor. Bu vahşet tüm cezaevlerinde yaşanıyor. Bunlar daha çocuk, bunlar evlerinden dolarlar bulunanların değil, yoksul ailelerin çocuklar. Dünyanın hiçbir ülkesinde çocuklar taş attığı için cezaevine konulmuyor. Bu devletin sicili bozuk. Bu utanç verici bir durum. Hükümet demokrasiyi dilinde düşürmüyor. Bu nasıl demokrasi?”
ÇIPLAK ARAMA SİSTEMATİK HALE GETİRİLDİ
BDP Hukuk Komisyonu’ndan avukat Pınar Akdemir ise, “Dün akşam saatlerinde ceza evine bir ziyaret gerçekleştirdik. Ziyaretimiz sırasında cezaevi idaresi tarafından saldırıya maruz kaldığı bildirilen 12 çocukla görüşme sağlandı. Olayların vuku bulduğu C10 Ve C12 koğuşlarına uzak olan B2 koğuşunda kalan çocuklar dışındaki bütün çocukları yüzleri yara bere içerisinde, incecik kıyafetlerle ve kıyafetlerine kan bulaşmış halde bulduk. İşkence gören bu çocukların içinde Pozantı’dan gelen mahpus çocuklar da bulunuyor. Cezaevindeki çocuklara çok sert şekilde müdahale edilmiş. Öte yandan cezaevinde çıplak arama da sistematik bir işkence haline getirildi. Sorumluların cezalandırılması için cezaevi savcılığına başvuruda bulunduk. Ancak savcılık çocuklara yönelik disiplin soruşturmasının sürdürdüğünü söyledi. Cezasızlık politikası devam ediyor” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s